Олимпиада ғолибларининг мукофотлари ва совғалари даромад солиғидан озод этилади
Фан олимпиадалари ғолибларига тўланадиган пул мукофотлари ва бериладиган совғалар даромад солиғидан озод этилади. Бу ҳақида Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
“Иқтидорли ёшлар билан ишлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-346-сон) кўра, 2025 йил 1 январдан:
• нуфузли халқаро олимпиадаларда иштирок этадиган терма жамоалар раҳбарларини жамоанинг натижасига қараб рағбатлантириш тартиби жорий этилади;
• асосий фан олимпиадаларининг ҳудудий ва республика босқичларида ҳамда халқаро олимпиадаларда ғолибликни қўлга киритган ўқувчилар, уларнинг ўқитувчилари ва терма жамоалар раҳбарларига тўланадиган пул мукофотлари ва бериладиган совғалар даромад солиғидан озод этилади.
2025 йил 1 декабргача:
• халқаро ва маҳаллий фан олимпиадалари натижаларининг доимий статистикасини юритиш, онлайн фан олимпиадаларини ташкил қилиш ва ўтказиш ҳамда олимпиадалар иштирокчиларининг маълумотлар базасини шакллантириш имконини берувчи электрон платформа яратилади;
• Ўзбекистонда ўтказиладиган буюк алломалар номи билан аталадиган халқаро фан олимпиадалари тўғрисидаги маълумотлар жойлаштириладиган, маҳаллий ва хорижий ўқувчиларнинг ушбу олимпиадаларда иштирок этиш учун рўйхатдан ўтишларини таъминлайдиган махсус сайт ишга туширилади.

The prizes and gifts of Olympic champions will be exempt from income tax.
The cash prizes and gifts awarded to the winners of fan olympiads will be exempt from income tax. The Ministry of Justice reports this.
“On measures to further improve the system of working with talented youth” Presidential decree (PQ-346) states, from January 1, 2025:
• a system of incentives for the leaders of teams participating in prestigious international olympiads based on the team's results will be introduced;
• cash prizes and gifts awarded to students who win at the regional and republican stages of the main subject olympiads, as well as international olympiads, and their teachers and team leaders, will be exempt from income tax.
By December 1, 2025:
• an electronic platform that allows for maintaining a constant statistics of the results of international and local subject olympiads, organizing and conducting online subject olympiads, and forming a database of olympiad participants will be created;
• a special website that provides information about international subject olympiads named after great scholars held in Uzbekistan, facilitating the registration of local and foreign students for these olympiads, will be launched.