Тошкент вилоятида 2024—2026 йилларда 26 млрд долларлик лойиҳалар амалга оширилиши кутилмоқда
'Тошкент вилоятида 2024—2026 йилларда 26 млрд долларлик лойиҳалар амалга оширилиши кутилмоқда'ning rasmi
Тошкент вилояти пойтахтга яқинлиги, юртимиз воҳалари ва халқаро йўлларни бир-бирига боғлаши билан улкан иқтисодий салоҳиятга эга. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Кейинги етти йилда ҳудудда қарийб 9,4 миллиард долларлик инвестициялар ўзлаштирилиб, 143 мингдан ортиқ иш ўрни ва 5 миллиард долларлик экспорт имконияти яратилган.
Бу суръатни давом эттириб, 2024-2026 йиллар учун жами 26 миллиард долларлик 125 та лойиҳа режалаштирилган. Уларнинг 21 таси стратегик, 52 таси тармоқ, 52 таси ҳудуд лойиҳаларидир. Бу ташаббуслар натижасида 42 мингта иш ўрни яратилиши мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбарига умумий қиймати 3,4 миллиард доллар бўлган 11 та лойиҳа тақдимот қилинди.
Уларга Хитой, Жанубий Корея, Туркия, Саудия Арабистони, Россия, Озарбайжон каби мамлакатлар компаниялари ва маҳаллий тадбиркорлар инвестиция киритмоқда. Тўқимачилик, озиқ-овқат, тиббиёт, электротехника, энергетика, қурилиш материаллари, геология, хизмат кўрсатиш ва бошқа тармоқлардаги бу лойиҳаларда 23 мингта иш ўрни яратилади.
Масалан, Хитой инвесторлари билан ҳамкорликда Олмалиқ шаҳрида “Буюк ипак йўли” индустриал технопарки ташкил этилади. У ерда электротехника, тўқимачилик, қурилиш материаллари, фармацевтика каби йўналишларда 100 га яқин корхона жойлаштирилади. 3 мингта янги иш ўрни яратилиб, йилига 5 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилади.
Зангиота туманида эса Жанубий Корея инвесторлари билан биргаликда жигар, бўғим, кўз ва мия фаолиятини даволашда қўлланиладиган дори воситалари ишлаб чиқариш ташкил этилади. У ерда 200 кишининг бандлиги таъминланади.
Президентимиз инвесторлар учун барча шароитларни яратиш, лойиҳаларнинг ҳар бир босқичини назорат қилиб, масалаларини ҳал этиш бўйича кўрсатмалар берди.

In the Tashkent region, projects worth 26 billion dollars are expected to be implemented from 2024 to 2026.
Image of 'In the Tashkent region, projects worth 26 billion dollars are expected to be implemented from 2024 to 2026.'
The Tashkent region's proximity to the capital, connecting our country's oases and international roads, endows it with enormous economic potential. This was reported by the President's press service.
In the last seven years, nearly $9.4 billion in investments have been utilized in the region, creating over 143,000 jobs and $5 billion export opportunities.
Continuing this pace, 125 projects worth a total of $26 billion have been planned for 2024-2026. Among them, 21 are strategic, 52 are sectoral, and 52 are regional projects. These initiatives are expected to create 42,000 jobs.
The head of our state was presented with 11 projects worth $3.4 billion in total.
Companies and local entrepreneurs from countries like China, South Korea, Turkey, Saudi Arabia, Russia, and Azerbaijan are investing in these projects. In sectors such as textiles, food, medicine, electrical engineering, energy, building materials, geology, services, and others, these projects will create 23,000 jobs.
For example, in collaboration with Chinese investors, the "Great Silk Road" industrial technopark will be established in the city of Olmaliq. About 100 enterprises in the fields of electrical engineering, textiles, building materials, pharmaceuticals, and others will be located there. 3,000 new jobs will be created, producing products worth 5 trillion soms per year.
In the Zangiota district, a production of medicinal products for treating liver, joint, eye, and brain conditions will be organized in cooperation with South Korean investors. It will provide employment for 200 people.
Our President has issued instructions to create all conditions for investors, to monitor every stage of the projects, and to solve their issues.