Тошкент вилоятидаги объектлар пойтахтдаги тадбиркорларга бўлиб-бўлиб тўлашга берилади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида Тошкент вилоятини ривожлантириш вазифалари юзасидан йиғилиш бошланди.
Қайд этилишича, вилоятда тадбиркорлик қилишга иштиёқ кундан-кун ошаяпти. Пойтахтдаги корхоналар ҳам инфратузилма яқинлиги, ер, мулк солиғи, ишчи кучи арзонлиги учун Тошкент вилоятидан жой қидираяпти.
Шу боис, Тошкент, Қибрай, Зангиота, Юқоричирчиқ, Ўртачирчиқ туманлари, Чирчиқ ва Нурафшон шаҳарлари пойтахт туманлари билан ҳамоҳанг ривожланиши керак, деди Президент.
Мисол учун, Тошкент туманининг Қорасарой ва Хасанбой гузари маҳаллаларида 97 гектарда индустриал технопарк ташкил қилинади.
Бу жойда 350 миллион долларлик юқори қўшилган қийматли лойиҳаларни ташкил қилиш мумкин.
Бундан ташқари, тадбиркорлар жами 107 гектарда экопарк, аквапарк, савдо комплекси, меҳмонхона ва логистика марказларини барпо этмоқчи, яна 100 гектарда 35 минг хонадонли кўп қаватли уйлар қуришга тайёр турибди.
Йиғилишда Тошкент тумани вилоят аҳолисига уй-жой қуриш учун асосий база бўлиши кераклиги қайд этилди.
Шунингдек, Тошкент тумани орқали Қозоғистондан кунига 44 минг одам, жумладан 2-2,5 минг хорижий туристлар ўтиб қайтади.
Мутасаддиларга “Шифобахш сувлар” ҳудудидан яна 5 та санаторий қуриш учун жой топиб, аукционга чиқариш, Шифобахш сувлар кўчасини кенгайтириб, атрофида йирик савдо, спорт ва кўнгилочар марказлар, кўп қаватли уйлар қуриш бўйича мастер режа ишлаб чиқиш топширилди.
Пойтахтдаги корхоналарга вилоятдаги қурилиши тўхтаган объектларга кўчиб ўтишни таклиф қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Анча вақтдан бери сотилмаган 70 та объект пойтахтдаги тадбиркорларга бўлиб-бўлиб тўлашга берилади. Шарти – ишчиларнинг 50 фоизи камбағал оиладан бўлиши керак.

Facilities in the Tashkent region will be provided to entrepreneurs in the capital for installment payments.
Condition: 50 percent of the workers must be from poor families.
Image of 'Facilities in the Tashkent region will be provided to entrepreneurs in the capital for installment payments.'
The meeting on the development tasks of Tashkent region under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev has started.
It is noted that the desire to engage in entrepreneurship is growing day by day in the region. Enterprises in the capital are also seeking locations in Tashkent region due to proximity of infrastructure, availability of land, property tax, and cheaper labor force.
Therefore, Tashkent, Qibray, Zangiota, Yukorichirchiq, Urtachirchiq districts, and the cities of Chirchiq and Nurafshon must develop in harmony with the capital districts, said the President.
For example, in the Qorasaroy and Hasanboy communities of Tashkent district, an industrial technopark will be established on 97 hectares.
High value-added projects worth 350 million dollars can be organized in this location.
In addition, entrepreneurs intend to establish an eco-park, aquapark, shopping complex, hotel, and logistics centers on a total area of 107 hectares, and are ready to construct multi-storey buildings for 35,000 households on another 100 hectares.
It was noted in the meeting that Tashkent district should become the main base for providing housing for the population of the region.
Also, through Tashkent district, 44,000 people pass daily from Kazakhstan, including 2-2.5 thousand foreign tourists.
The officials were tasked to find locations for building 5 more sanatoriums in the “Healing Waters” area, to auction them, to expand Healing Waters street, and to develop a master plan for constructing large trade, sports, and entertainment centers, as well as multi-storey buildings around it.
It is important to suggest that enterprises in the capital move to the construction-halted objects in the region.
About 70 objects that have not been sold for a long time will be made available to entrepreneurs in the capital with installment payments. The condition is that 50 percent of the workers must be from poor families.