Қўқонда “Тавҳид ва жиҳод катибаси” халқаро террористик ташкилоти қўлга олинди
Ноқонуний гуруҳ аъзоларига тегишлилиги бўйича 6 йилдан 12 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
'Қўқонда “Тавҳид ва жиҳод катибаси” халқаро террористик ташкилоти қўлга олинди'ning rasmi
Қўқонда “Тавҳид ва жиҳод катибаси” халқаро террористик ташкилоти тарафдорлари озодликдан маҳрум этилди. Бу ҳақда ДХХ матбуот хизмати хабар берди.
Маьлум қилинишича, Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида Қўқон шаҳрида фаолият олиб борган “Тавҳид ва жиҳод катибаси” халқаро террористик ташкилотитарафдорларидан иборат жамоат фош этилган.
Жамоатнинг 11 нафар аъзоси Қўқон шаҳри ҳамда Ўзбекистон туманида яшовчи, 1980-2000 йиллар оралиғида туғилган фуқаролар бўлиб, улар орасида фармацевтика соҳасида фаолият юритувчи масъулияти чекланган жамиятда менеджер, газ қуйиш шохобчасида бош механик бўлиб ишлаган, шунингдек, хусусий тадбиркорлик, ошпазлик, устачилик, киракашлик билан шуғулланган шахслар бор.
2021-2023 йиллар давомида ноқонуний гуруҳаъзолари Қўқон шаҳрида жойлашган чойхоналарда “шанбалик ошлар” ниқоби остида йиғинлар ташкил этиб, унда Абдуллоҳ Зуфар, Содиқ Самарқандий, Яхё Туркистоний ва бошқаларнинг жиҳод ҳамда шаҳидликка, ислом давлати қуришга чорловчи, диний экстремизм ва ақидапарастлик ғоялари билан йўғрилган маърузаларини эшитишлари натижасида динга мутаассибларча берилиб, экстремистик ғояларни қўллаб-қувватлаб келишган.
Шунингдек, мамлакатимизда амалда бўлган давлат тузумини Конституцияга хилоф тарзда ўзгартиришга ва “Ҳалифалик” давлати қуришга қаратилган ғояларни ўзаро муҳокама қилишган.
Энг ачинарлиси, жамоат аъзоларининг айримлари Сурияга ҳижрат қилиш масаласини ҳам муҳокама қилишган.
Бундан ташқари, улардан 2 нафари ўзаро тил бириктириб, ҳозирда Суриядаги “Тавҳид ва жиҳод катибаси” халқаро террористик ташкилоти фаолиятида иштирок этиб келаётган қўқонлик Жасур исмли шахсга моддий ёрдам бериш мақсадида 2023 йилнинг июль ва август ойларида жами 3000 АҚШ доллари миқдорида пул маблағи юборишган.
Таъкидлаш лозимки, жамоат аъзолари ўз сафларини кенгайтириш учун йиғинларга бошқа фуқароларни ҳам жалб қилиб, уларнинг онгига экстремистик ғояларни сингдиришган.
“Телеграм” мессенжерида ташкил этилган гуруҳда ўзаро маълумотлар алмашиниб, навбатдаги йиғин вақти ва жойи эълон қилиб борилган.
Шунингдек, улар ҳар 15 кун, 1 ой ичида нима ишларни амалга оширганликлари бўйича гуруҳ етакчисига ҳисобот беришган.
Жиноят ишлари бўйича Қўқон шаҳар судининг ҳукмига кўра, мазкур ноқонуний гуруҳ аъзоларитегишлилиги бўйича Жиноят Кодексининг 155 прим 3,159, 244 прим 1 ва 244 прим 2-моддалари билан айбли деб топилиб, уларга нисбатан 6 йилдан 12 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.

In Kokand, the international terrorist organization "Tawhid and Jihad Katibah" was apprehended.
A punishment of imprisonment ranging from 6 to 12 years was imposed in relation to members of an illegal group.
Image of 'In Kokand, the international terrorist organization "Tawhid and Jihad Katibah" was apprehended.'
In Kokand, supporters of the “Tawhid and Jihad Brigade” international terrorist organization were deprived of freedom. The press service of the State Security Service reported this.
According to the information, during the special search operations conducted by the State Security Service employees in the city of Kokand, the activity of the “Tawhid and Jihad Brigade” international terrorist organizationsupporters was exposed.
The group consisted of 11 members living in Kokand city and the districts of Uzbekistan, born between 1980-2000, including citizens who worked as a manager in the pharmaceutical sector, a chief mechanic at a gas station, as well as private entrepreneurs, chefs, craftsmen, and taxi drivers.
During 2021-2023, illegal group members organized gatherings under the guise of “ritual banquets” in tea houses located in Kokand city, at which speeches soaked with ideas of jihad and martyrdom, calls to establish an Islamic state, religious extremism, and ideologism including teachings by Abdulloh Zufar, Sodiq Samarkandiy, Yahyo Turkiy and others were listened to, resulting in the radicalization towards extremist ideas.
Furthermore, they discussed changing the existing state structure in our country in a way that contradicts the Constitution and establishing a “Caliphate” state.
Most regrettably, some members of the group also discussed the matter of emigrating to Syria.
Moreover, two of them collaborated to provide financial aid to a person from Kokand named Jasur, who is currently involved in the activities of the “Tawhid and Jihad Brigade” international terrorist organization in Syria, by sending a total of 3000 US dollars in July and August 2023.
It should be noted that the group members aimed to expand their ranks by attracting other citizens to the meetings, indoctrinating them with extremist ideas.
In the “Telegram” messenger group, they exchanged information and announced the time and location of the next meeting.
Additionally, they reported to the group leader every 15 days, on what actions they had taken within a month.
According to the verdict of the Kokand City Criminal Court, the members of this illegal group were found guilty under Articles 155 paragraph 3, 159, 244 paragraph 1, and 244 paragraph 2 of the Criminal Code, and were sentenced to imprisonment ranging from 6 to 12 years.