Трамп Путиндан Украинадаги вазиятни кескинлаштирмасликни сўради — ОАВ
АҚШнинг янги сайланган президенти Дональд Трамп Путинга қўнғироқ қилди. У билан Россия-Украина урушини тезроқ тугатишни муҳокама қилди. Трамп Вашингтоннинг “Европадаги муҳим ҳарбий иштирокини” эслатиб, Россия президентини кескинлашувдан сақланишга чақирган, дея хабар тарқатдиТhe Washington Post.
"Украина ҳукумати Трамп ва Путин ўртасидаги суҳбат ҳақида огоҳлантирилган ва Киев бунга эътироз билдирмаган", деб ёзади нашр.
Reuters хабарига кўра, ушбу телефон мулоқотидан бир кун олдин Трамп Украина президенти Володимир Зеленский билан ҳам гаплашган ва Киевни қўллаб-қувватлашга ваъда берган.

Trump asked Putin not to escalate the situation in Ukraine — media
The newly elected president of the USA, Donald Trump, called Putin. He discussed with him the urgent end of the Russia-Ukraine war. Trump reminded of Washington's “important military involvement in Europe” and urged the Russian president to avoid escalation, as reported by The Washington Post.
"The Ukrainian government was informed about the conversation between Trump and Putin, and Kyiv did not object," the publication writes.
According to a report by Reuters, one day before this phone conversation, Trump had spoken with Ukrainian President Volodymyr Zelensky and promised to support Kyiv.