Украина Россия билан музокараларни бошлашга тайёрланмоқда
Доналд Трампнинг Оқ уйга қайтиши фонида Украина раҳбарияти Россия билан потенциал музокараларда ўзининг бошланғич позициясини мустаҳкамлаш учун ҳарбий ёрдам ва фронт чизиғидаги позицияларни кучайтиришга интилмоқда. Бу ҳақида zamon.uz хабар бермоқда.
"Келгуси 4-5 ой урушда ҳал қилувчи бўлади. Келаётган қиш жуда ҳам синовли давр бўлади. Умид қиламанки, уруш ниҳоясига етяпти, энди биз музокараларда ҳар икки томоннинг позициясини аниқлаймиз", — дея агентлик исмини ошкор этмаган украиналик юқори мартабали амалдордан иқтибос келтиради.
Расмийнинг сўзларига кўра, Киев Трампнинг янги маъмурияти Украинага нисбатан қандай сиёсат олиб бориш ниятида эканлигини тушуниш учун асосий лавозимларга кимлар тайинланишини кутмоқда.  Reuters суҳбатдошининг тан олишича, АҚШнинг янги президенти лавозимга киришганидан кейин Киевга ёрдамни қисқартириши хавфи бор.
"Умид қиламанки, Байден маъмурияти ёрдам кўрсатишни тезлаштириш орқали бу хавфдан қочишга ҳаракат қилади", — дея қўшимча қилди у.
Аввалроқ Доналд Трамп ҳокимиятга келса, Россиянинг Украинага қарши урушини "24 соат ичида" тугатишга ваъда берган эди.

Ukraine is preparing to start negotiations with Russia.
Against the backdrop of Donald Trump's potential return to the White House, the Ukrainian leadership is seeking to bolster its military aid and strengthen positions along the front line to solidify its starting position in potential negotiations with Russia. This was reported by zamon.uz here.
"The next 4-5 months will be decisive in the war. The upcoming winter will be a very challenging period. I hope the war is coming to an end, and now we will identify the positions of both sides in the negotiations," — cites a quote from an unnamed senior Ukrainian official.
According to the official, Kiev is waiting to see who will be appointed to key positions to understand what policies Donald Trump's new administration might pursue towards Ukraine.  According to a Reuters interviewee, there is a risk that U.S. aid to Kiev might be reduced after the new president takes office.
"I hope that the Biden administration will try to avoid this risk by accelerating assistance," — he added.