Фарғонада коррупцияга қарши курашувчи мансабдор ходим ушланди
Бугун Фарғона вилоят ҳудудий электр тармоқлари корхонасининг комплаенс-назорат бўлими бошлиғи пора билан қўлга тушганлиги тўғрисида хабарлар бергандик. Ҳолат юзасидан Коррупция агентлиги муносабат билдирди.
Хозирда мамлакатимизда кенг кўламли аксилкоррупсия ислоҳотлари ўтказиб келинаётган бир вақтда бундай ҳолат содир этилганлигини қабул қилиб бўлмайди.
Асосий вазифаси коррупсияга қарши курашиш сиёсатини шакллантириш бўлган орган сифатида Коррупсияга қарши курашиш Агентлиги томонидан давлат идоралари ва ташкилотларида коррупсияга қарши кураш самарадорлигини ошириш бўйича қонунчиликка ўзгартиришлар киритиш бўйича қатор таклифлар ишлаб чиқилган.
Хусусан, ташкилотлардаги комплаенс-назорат тузилмаларининг мақоми ва маъсулиятини ошириш мақсадида, ушбу тузилмалар ходимларини тўғридан-тўғри Коррупсияга қарши курашиш агентлиги бўйсинувига ўтказиш масаласи шулар жумласидандир.
Шуни алохида айтиб ўтиш керакки, коррупсияга қарши курашиш Ўзбекистонда устувор йўналишлардан бири ҳисобланади ва бундан буён ҳам бу ишлар изчил давом эттирилади.

In Fergana, an official involved in the fight against corruption was detained.
Today, the head of the compliance control department of the Fergana regional electric networks enterprise was caught red-handed with a bribe, according to reports we provided. The Corruption Agency has commented on the situation.
At a time when extensive anti-corruption reforms are being carried out in our country, such an incident cannot be accepted.
As an entity whose main task is to shape anti-corruption policy, the Anti-Corruption Agency has developed several suggestions for improving the effectiveness of the fight against corruption in state institutions and organizations, including legislative changes.
In particular, one of the proposals includes increasing the status and responsibility of compliance control structures in organizations, by bringing their staff directly under the jurisdiction of the Anti-Corruption Agency.
It is important to mention that fighting corruption is considered one of the priority directions in Uzbekistan, and this work will continue systematically.