Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги биринчи сайёҳлик поезди Тошкентга етиб келди
Олмаота шаҳридан йўлга чиққан Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги биринчи сайёҳлик поезди Тошкентга етиб борди, деб хабар беради "Дунё" АА .
Қозоғистоннинг "Kazinform" халқаро ахборот агентлигининг ёзишича, илк сайёҳлик поезди Ўзбекистон пойтахтида тантанали кутиб олинди. У "Олмаота – Туркистон – Тошкент – Олмаота" йўналишида йўлга чиққан.
Бунгача поезд йўловчилари Туркистонда бўлиб, Аристон бобо мақбараси, "Ҳазрат Султон" тарихий-маданий қўриқ-музейи, Марказий Осиёдаги энг йирик "Карвонсарой" сайёҳлик мажмуасига ташриф буюрди.
Энди улар икки кун давомида Ўзбекистон пойтахтининг диққатга сазовор жойлари, гўзал табиати, тарихий масканларини зиёрат қиладилар.
Йўловчиларга шаҳар бўйлаб ҳаракатланишлари учун махсус туристик автобус ажратилди. Туристик поезд саёҳати 20 ноябргача давом этди.
Маълум қилинишича "Олмаота – Туркистон – Тошкент – Олмаота" йўналиши бўйича илк тур пилот режимида амалга оширилди. Келажакда у ойига 1-2 марта амалга оширилиши мумкин.

The first tourist train between Kazakhstan and Uzbekistan has arrived in Tashkent.
The first tourism train between Kazakhstan and Uzbekistan, departing from the city of Almaty, has arrived in Tashkent, reports "Dunyo" IA.
According to Kazakhstan's "Kazinform" international news agency, the initial tourism train was ceremoniously welcomed in the capital of Uzbekistan. It embarked on the "Almaty – Turkestan – Tashkent – Almaty" route.
Before arriving at Tashkent, the train passengers visited Turkestan, including the Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi, "Hazrat Sultan" historical-cultural reserve-museum, and the largest "Caravanserai" tourist complex in Central Asia.
Now, they will spend two days visiting attractions, exploring the beautiful nature, and historical sites of the capital of Uzbekistan.
A special tourist bus was provided for the passengers to move around the city. The tourist train journey lasted until November 20.
It is announced that the initial tour on the "Almaty – Turkestan – Tashkent – Almaty" route was conducted in a pilot mode. In the future, it might be organized once or twice a month.