Шавкат Мирзиёев Садир Жапаровни туғилган куни билан табриклади
Шунингдек, Президентлар Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорлик масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар ва бўлажак қўшма тадбирлар режасини муҳокама қилдилар.
'Шавкат Мирзиёев Садир Жапаровни туғилган куни билан табриклади'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 декабрь телефон орқали мулоқотда Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровни таваллуд куни билан самимий қутлади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Қирғизистон етакчисига мустаҳкам соғлик, оилавий бахт-саодат ҳамда мамлакатнинг барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётини таъминлашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишда катта муваффақиятлар, қардош қирғиз халқига эса фаровонлик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Давлат раҳбарлари икки томонлама савдо-иқтисодий ва гуманитар ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар.
Йил бошидан буён товар айирбошлаш ҳажми 700 миллион доллардан ошди. Қўшма инвестиция фонди муваффақиятли фаолият юритмоқда, машинасозлик, энергетика, электротехника, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Ҳудудлараро ва ишбилармонлик алоқалари, маданий алмашинувлар фаоллашди.
Энергетика ва транспорт соҳаларида йирик минтақавий инфратузилма лойиҳаларини жадаллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорлик масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар ва бўлажак қўшма тадбирлар режасини муҳокама қилдилар.

Image of 'Shavkat Mirziyoyev congratulated Sadyr Japarov on his birthday.'
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, sincerely congratulated the President of the Kyrgyz Republic, Sadyr Japarov, on his birthday during a telephone conversation on December 6. This was reported by the Presidential press service.
Our state leader wished the leader of Kyrgyzstan strong health, family happiness, and great success in implementing broad reforms aimed at ensuring the stable socio-economic development of the country, and prosperity and flourishing to the fraternal Kyrgyz people.
The topical issues of expanding and strengthening the relations of friendship, good neighborliness, and comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan were discussed.
Special attention was paid to the implementation of agreements reached at the highest level.
The heads of state noted with satisfaction the consistent development of bilateral trade-economic and humanitarian cooperation.
Since the beginning of the year, the volume of trade has exceeded 700 million dollars. The joint investment fund is operating successfully, and cooperation projects in machinery, energy, electrical engineering, textiles, agriculture, and other sectors are being implemented. Interregional and business relations, cultural exchanges have intensified.
The importance of accelerating major regional infrastructure projects in the fields of energy and transport was noted.
The Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan also exchanged views on regional cooperation issues in Central Asia and discussed the plan for upcoming joint events.