Бир неча вилоятларда “Умра” тадбирларини ноқонуний тарзда ташкил этиб келган турфирмалар фош этилди
'Бир неча вилоятларда “Умра” тадбирларини ноқонуний тарзда ташкил этиб келган турфирмалар фош этилди'ning rasmi
Бир неча вилоятларда ўтказилган махсус тадбирларда ноқонуний тарзда “Умра” тадбирларини ташкил этиб келган турфирмаларга нисбатан тегишли тартибда чора кўрилди. Бу ҳақда Дин ишлари бўйича қўмита хабар берди.
Маълум қилинишича, Фарғона вилояти Марғилон шаҳрида жойлашган “Xurmo travel umra” МЧЖ (Saxiy travel) фуқароларга лисензиясиз “Умра” тадбирини ташкил этиб келгани аниқланган.
Қолаверса, Сурхондарё вилояти Денов шаҳрида “Anor tour” номи остида, Тошкент шаҳри, Чилонзор туманида “Sokin travel” номи остида жисмоний шахслар томонидан давлат рўйхатидан ўтмасдан “Умра” тадбирини ташкил этиб келгани аниқланган.
Юқоридаги ҳолатлар юзасидан Қўмита томонидан “Xurmo travel umra” МЧЖ (Сахий травел)га нисбатан “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунининг тегишли моддалари талаблари бузилиши юзасидан иш қўзғатилиб, ишни кўриб чиқиш якунлари юзасидан БҲМнинг 200 баравари (75 млн сўм) жарима қўллаш бўйича қарор қабул қилинган.
Шунингдек, “Anor tour” ва “Sokin travel” номлари остида ишлаб келган жисмоний шахсларнинг ҳатти-ҳаракатлари бўйича тўпланган материаллар тегишли чора кўриш юзасидан ҳуқуқ тартибот органларига юборилган.
Маълумот учун, “Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказишга оид хизматларини лисензияга эга бўлмаган тадбиркорлик субъектлари томонидан кўрсатиш тақиқланган.

Tourism companies that had been illegally organizing "Umra" events in several provinces were exposed.
Image of 'Tourism companies that had been illegally organizing "Umra" events in several provinces were exposed.'
Relevant measures have been taken against travel agencies that have been illegally organizing "Umrah" events in several regions. The Committee for Religious Affairs reported this.
It was revealed that "Xurmo travel umra" LLC (Saxiy travel), located in Margilan city, Fergana region, organized the "Umrah" event without a license.
In addition, it was found that individuals under the names "Anor tour" in Denov city, Surkhandarya region, and "Sokin travel" in Chilanzar district, Tashkent city, have been organizing the "Umrah" event without state registration.
Regarding the above situations, the Committee initiated a case against "Xurmo travel umra" LLC (Saxiy travel) for the violation of pertinent articles of the Law of the Republic of Uzbekistan on “Licensing, Permission, and Notification Procedures”, resulting in a decision to impose a fine of 200 times the basic calculation value (75 million UZS).
Furthermore, materials collected on the actions of individuals operating under the names "Anor tour" and "Sokin travel" have been submitted to law enforcement agencies for applicable measures.
For your information, providing services related to organizing and conducting "Umrah" events by entrepreneurial subjects without a license is prohibited.