Хитойдан Тошкентга йўлга тушган юк поезди муддатидан 5 кун аввал етиб келади
2025 йилдаги Хитой-Европа юк поездининг биринчи рейси 1 январь куни Сиань халқаро порти (Шэньси провинцияси) станциясидан Тошкентга жўнаб кетди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА.
Хитойнинг "Синьхуа" ахборот агентлиги маълумотларига кўра, бу Хитой-Европа йўналиши бўйича халқаро темир йўл юк ташишлари доирасида Сиань шаҳридан Тошкентга биринчи тезюрар поездининг ишга туширилишидир.
Маиший техника, тўқимачилик, кимё маҳсулотлари юкланган 50 та стандарт контейнерли поезд Хитой-Қозоғистон чегарасидаги "Хоргос" назорат-ўтказиш пункти орқали давлат чегарасини кесиб ўтиб, Ўзбекистон ҳудудига етиб боради.
"Хитой темир йўл корпорацияси ва бошқа темир йўл ва божхона идоралари билан ҳамкорлик туфайли Сиань шаҳридан Тошкентга юк поезди қатнови вақти 8-10 кундан 5-6 кунгача қисқарди", - таъкидлади Сиань шаҳри эркин савдо портини қуриш ва эксплуатация қилиш компанияси бош директори Юань Сяоцзюнь агентликка берган интервьюсида.
Сиань шаҳридаги "Чаньба" халқаро порти маъмурияти маълумотларига кўра, 2024 йилнинг январь-ноябрь ойларида Хитой-Европа юк поездлари орқали Сиань шаҳридан Марказий Осиё йўналишида жўнатилган стандарт контейнерлар сони 69 минг 655 тани ташкил этиб, йиллик ҳисобда 49,8 фоизга ошган.

The cargo train sent from China to Tashkent will arrive 5 days ahead of schedule.
The first voyage of the China-Europe freight train in 2025 embarked from Xi'an International Port Station (Shaanxi Province) to Tashkent on January 1st, reports "Dunyo" news agency.
According to China's "Xinhua" news agency, this marks the launch of the first high-speed train from Xi'an city to Tashkent within the framework of international rail freight along the China-Europe route.
The train, loaded with 50 standard containers of household appliances, textiles, and chemical products, crosses the national border through the "Khorgos" border control point at the China-Kazakhstan frontier, reaching the territory of Uzbekistan.
"Thanks to the collaboration with the China Railway Corporation and other railway and customs authorities, the cargo train travel time from Xi'an to Tashkent has been reduced from 8-10 days to 5-6 days," highlighted Yuan Xiaojun, the director general of the Xi'an Free Trade Port Construction and Operation Company, in an interview with the agency.
According to the administration of the "Chanba" International Port in Xi'an city, from January to November 2024, the number of standard containers sent from Xi'an city to Central Asia via China-Europe freight trains reached 69,655, marking a 49.8 percent increase on an annual basis.