Тошкент вилоятида 16 та божхона пости мавжуд бўлиб, 2024 йил давомида жами
13,4 трлн. сўмлик божхона тўловлари ҳисобланиб, шундан тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш мақсадида божхона тўловларидан 6,4 трлн. сўм имтиёзлар берилди, қолган 7 трлн. сўм давлат бюджетига ўтказилишига эришилди. Бу ҳақда Тошкент вилояти божхона бошқармаси матбуот хизмати хабар қилди.
Шунингдек, 2024 йил мобайнида 2 млрд АҚШ долларидан ортиқ бўлган товарлар хорижий мамлакатлар бозорларига йўналтирилди. Товарлар экспорт қилинган асосий ҳамкор давлатлар Қозоғистон, Хитой, Россия,Туркия, Афғонистон, Белгия ҳамда Покистон давлатлари бўлган.
Экспорт қилинган асосий товарлар: Металлар ва улардан тайерланган буюмлар, мева ва сабзовот, транспорт ва унинг эҳтиёт қисимлари, калава ип, озиқ-овқат маҳсулотлари ҳамда тўқимачилик махсулотлари, ҳисобига тўғри келмоқда.
Божхона постларида 2024 йил давомида жами 143 023 та божхона юк декларациялари расмийлаштирилди.
Божхона юк декларацияларини Хавфни бошқариш ахборот тизими бўйича йўлаклар кесимида таҳлил қиладиган бўлсак, декларацияларнинг 29% “яшил йўлак”, 55%“сариқ йўлак”, 17% “қизил йўлак” тартибида расмийлаштирилган.
Бундан ташқари, Бошқарма томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа органлар билан ҳамкорликда гиёҳванд воситаларининг ноқонуний муомаласига қарши кураш йўналишида 78 та ҳолатда 75,8 кг гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Товар-моддий бойликларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш йўналишида эса 69 млрд 484 млн сўмга тенг товарлар ўшлаб қолинди.
Давлат Акциз маркаси билан маркаланмаган 63 та ҳолатда қиймати 1,9 млрд сўмлик жами 69 593 қути тамаки маҳсулотлари, 5,9 млрд сифати кафолатланмаган дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.

In Tashkent region's customs posts, goods worth nearly 70 billion Uzbek som were detained over the course of one year.
Image of 'In Tashkent region's customs posts, goods worth nearly 70 billion Uzbek som were detained over the course of one year.'
There are 16 customs posts in the Tashkent region, 2024 year during
13.4 trillion soums of customs payments were counted, of which for the purpose of supporting entrepreneurs, customs payments of 6.4 trln. soums were given as privileges, the remaining 7 trln. soums were transferred to the state budget. The Tashkent regional customs department press service reported this.
Also, in 2024 month, goods worth more than 2 billion US dollars were directed to foreign markets. The main partner countries for exported goods were Kazakhstan, China, Russia,Turkey, Afghanistan, Belgium, and Pakistan.
The main exported goods include: Metals and products made from them, fruits and vegetables, transport and its spare parts, yarn, food products and textile products.
During the year 2024, a total of 143 023 customs declarations were formalized at customs posts.
If we analyze the customs declarations according to the Risk Management Information System pathways, declarations were formalized in   29% “green corridor”, 55%“yellow corridor”, 17% “red corridor” procedure.
Additionally, in collaboration with other law enforcement agencies, the Directorate fought against illicit trafficking of narcotics, resulting in 78 cases of 75.8 kg of narcotics being seized.
In the fight against illicit trafficking of goods, goods worth 69 billion 484 million soums were confiscated.
State akciz (excise) marks were not found in 63 cases of tobacco products worth 1.9 billion soums in total, 69,593 packages, and 5.9 billion worth of unguaranteed quality medicines were halted in their illegal circulation.
In the identified cases of violations, additional customs payments of 31.9 billion soums were calculated.