Боғчада илон билан томоша қўйилиши ортидан масъуллар жазоланди
Аввалроқ боғчада болаларга заҳарли илонлар билан томоша кўрсатилганлиги акс этган видео бўйича ўрганиш олиб борилаётгани хабар қилинган эди.
Айни пайтда ҳолат бўйича Тошкент вилояти мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси матбуот хизмати маълумот тақдим этди.
Ҳолат жорий йилнинг 16 январь куни Тошкент вилояти Пискент туманидаги 7-сонли Давлат мактабгача таълим муассасасида кузатилган.
Видеода мактабгача таълим муассасасида тарбияланувчиларга ҳозирда ноёб, Қизил китобга киритилган Ўрта Осиё кобралари билан томоша уюштирилганлиги ва бунда боғча маъмурияти томонидан болаларнинг ҳаёти ва соғлиғи учун хавфсизлик чоралари таъминланмаганлиги акс этган.
Томошалар Олмалиқ шаҳар "Кумуш диёр" хусусий корхонаси тасарруфидаги "Тошкент" ҳаваскорлик цирк жамоаси ходими Ҳ.А томонидан уюштирилган. Мазкур шахс ўқув йили аввалида туман мактабгача ва мактаб таълими бўлимига таълим тизимидаги муассасаларга цирк томошаларини намойиш қилиш бўйича хат ва дастур билан мурожаат қилган. Масъуллар томонидан ушбу томошаларга рухсат берилган.
Намойишлар дастурида ҳайвонлар билан саҳна кўринишлари кўрсатилмаган. Ҳ.А 16-январ куни тумандаги 7-сонли Давлат мактабгача таълим ташкилотида болаларнинг ҳаёти ва соғлиги учун хавфли бўлган жонзотлар билн ўйин кўрсатган.
Тошкент вилояти мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси томонидан ишчи гуруҳ тузилиб, ўрганиш ишлари олиб борилди. Ишчи гуруҳ хулосаси билан ҳолатга бевосита масъул бўлган, эътиборсизлик қилган шахсларга нисбатан чора кўрилди.

Earlier, there had been reports of an investigation regarding a video showing children being shown venomous snakes at a kindergarten.
At this time, information was provided by the Press Service of the Tashkent Region Department of Preschool and School Education.
The incident occurred on January 16th of this year at State Preschool Institution No. 7 in the Piskent district of Tashkent region.
The video showed the children at the preschool being entertained with now rare, Red Book-listed Central Asian cobras, without the kindergarten administration providing safety measures for the children's lives and health.
The performances were organized by an employee of the "Tashkent" amateur circus team, owned by the "Kumush diyori" private company in Olmaliq city, H.A. This individual had applied at the beginning of the school year to the district department of preschool and school education with a letter and program to show circus performances at educational institutions. Permission for these performances was granted by the authorities.
Animal stage acts were not shown in the performances program. On January 16, H.A. performed a show with animals dangerous to the lives and health of children at Preschool Institution No. 7 in the district.
An investigation was conducted by an operational group formed by the Tashkent Regional Department of Preschool and School Education. Actions were taken against individuals directly responsible for, and negligent in, the incident according to the conclusion of the operational group.