Японияда ўқиш, ишлаш ва яшаш ҳақида маълумот берувчи портал ишга тушди
Миграция агентлиги ва Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги томонидан Japan Career портали ишга туширилди.
'Японияда ўқиш, ишлаш ва яшаш ҳақида маълумот берувчи портал ишга тушди'ning rasmi
Ўзбекистон ва Япония меҳнат миграцияси бўйича Japan Career Portal`ни ишлаб чиқди. Бу ҳақда Миграция агентлиги хабар берди.
21 январь куни агентлик директори Беҳзод Мусаев ва Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) президенти Акиҳико Танака иштирокида онлайн платформани ишга тушириш маросими ўтказилди.
Қайд этилишича, платформа JICA`нинг Марказий Осиёдаги мана шу йўналишдаги биринчи лойиҳаси бўлиб, Япониянинг саноат секторида ишга жойлаштириш орқали инсон капитали ривожини таъминлашга хизмат қилади.
"Умид қиламанки, Марказий Осиё давлатлари орасида биринчилардан бўлиб Ўзбекистонда ишга туширилган ушбу портал Японияда ўқиш, ишлаш ва малака ошириш истагидаги ўзбекистонлик ёшларга, мутахассисларга самарали кўмакчи бўлиб хизмат қилади", — деди JICA президети Акиҳико Танака.
Шунингдек, у мамлакатда қишлоқ хўжалиги ва кексаларни парваришлаш йўналишида ишчи кучига эҳтиёж катта эканлигини таъкидлади. Ҳозир мамлакатда 6 минг нафардан ортиқ ўзбекистонликлар вақтинчалик меҳнат қилмоқда.
Агентликнинг қайд этишича, Japancareer.uz  ўзбекистонликларга Японияда меҳнат миграцияси, таълим ва яшаш имкониятлари ҳақида ишончли маълумотларни тақдим этувчи универсал платформа саналади. У ўзбек, рус ва япон тилларида юритилади.
Бундан ташқари, япониялик иш берувчиларга ўзбекистонлик мутахассисларнинг салоҳияти ва касбий сифатлари ҳақида тўлиқ маълумотлар тақдим этиб борилади.
Учрашувда Япониянинг "Махсус малакага эга ишчи" дастури доирасида Ўзбекистон учун соҳалар тармоғини кенгайтириш, япон тили ва малака курслари сонини кўпайтириш, мамлакатнинг йирик иш берувчи ва рекрутинг компанияларини ҳамкорликка жалб этиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ҳозирда Android учун порталнинг мобил иловасини ҳавола орқали юклаб олиш имкони мавжуд. Бундан ташқари, Telegram`даги чатбот ёрдамида мурожаатлар қабул қилинади.

A portal providing information about studying, working, and living in Japan has been launched.
The Migration Agency and the Japan International Cooperation Agency launched the Japan Career portal.
Image of 'A portal providing information about studying, working, and living in Japan has been launched.'
Uzbekistan and Japan developed the Japan Career Portal for labor migration. The Migration Agency  reported.
On January 21, the ceremony to launch the online platform was held with the participation of the agency's director Behzod Musaev and Japan International Cooperation Agency (JICA) President Akihiko Tanaka.
It is noted that the platform is JICA’s first project in this direction in Central Asia, serving to enhance human capital development through employment in Japan's industrial sector.
"I hope that this portal, launched in Uzbekistan as one of the first among Central Asian countries, will effectively assist Uzbek youth and professionals who wish to study, work, and improve their skills in Japan," — said JICA President Akihiko Tanaka.
He also emphasized the high demand for labor in the agriculture and elder care sectors in the country. Currently, more than 6,000 Uzbeks are temporarily working in the country.
According to the agency,  Japancareer.uz  is considered a universal platform providing reliable information about labor migration, education, and living opportunities in Japan to Uzbeks. It is available in Uzbek, Russian, and Japanese languages.
Furthermore, it continuously provides comprehensive information about the potential and professional qualities of Uzbek specialists to Japanese employers.
The meeting also discussed expanding the range of sectors for Uzbekistan within Japan's "Specified Skilled Worker" program, increasing the number of Japanese language and skill courses, and involving the country's major employers and recruiting companies in cooperation.
Currently, the portal's mobile application for Android can be downloaded via the link. Also, queries are accepted through the Telegram chatbot.