Таиландда ҳаво ифлосланиши туфайли 352 та мактаб ёпилди
Бангкокда кучли ҳаво ифлосланиши туфайли шаҳар ҳокимияти буйруғига биноан 31 тумандаги 352 та мактаб ёпилди. бу ҳақида zamon.uz хабар берди.
Бундан бир кун олдин ҳам шаҳар бўйлаб 250 дан ортиқ мактаблар фаолияти тўхтатилган эди. Бангкокдаги жами мактаблар сони 437 тани ташкил этади.
Шаҳар 50 туманининг 48 тасида соғлик учун хавфли даражадаги қизил огоҳлантириш эълон қилинди. Аҳолига шахсий транспортдан фойдаланмаслик ва имкон қадар масофадан ишлаш тавсия қилинмоқда.
Ҳаво ифлосланиши Тайландда мавсумий ҳодиса бўлиб, совуқ ва турғун қишки ҳаво ўрим-йиғим қолдиқларини ёқишдан чиққан тутун ва автомобиль газлари билан аралашганда юзага келади дейилади
Швейтсариянинг ИҚАир тадқиқот компаниясининг сўнгги маълумотларига кўра, Бангкок дунёда ҳаво ифлосланиши бўйича тўртинчи ўринда туради.

Due to air pollution in Thailand, 352 schools were closed.
In Bangkok due to severe air pollution, the city authorities ordered the closure of 352 schools in 31 districts. zamon.uz reported this.
One day before, more than 250 schools across the city had stopped their activities. The total number of schools in Bangkok is 437.
A red alert hazardous to health was announced in 48 out of the city's 50 districts. The public is advised to avoid using personal transport and to work remotely as much as possible.
Air pollution in Thailand is said to be a seasonal event, occurring when cold and stagnant winter air mixes with smoke from burning crop residues and automobile gases
Switzerland's IQAir research company's latest data indicates, Bangkok is ranked fourth in the world in terms of air pollution.