АҚШ ва Исроил БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашидан чиқди
Трамп АҚШни БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашидан чиқариш тўғрисида фармонни имзолади.  Шунингдек, у Яқин Шарқдаги Фаластин қочқинларига ёрдам берувчи БМТ агентлигини (UNRWA) молиялаштиришни тақиқлади.
Бундан ташқари, Трамп АҚШнинг ЮНЕСКО ва БМТдаги иштирокини қайта кўриб чиқиш тўғрисида фармон имзолади.
Унинг айтишича, БМТ яхши бошқарилмаяпти  ва ташкилот ўз вазифасини тўлиқ бажармаяпти.
Шундан сўнг Исроил ҳам бу кенгашдан чиқди.
"БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгаши инсон ҳуқуқларини бузувчиларни назоратдан қочишларига имкон бериш орқали ҳимоя қилади ва бунинг ўрнига Яқин Шарқдаги ягона демократия - Исроилни ёмонотлиқ қилади", — дея қарорга изоҳ берди Исроил ТИВ раҳбари.
Вазир, шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашини "антисемитизмни тарғиб қилишда" айблади. Унинг сўзларига кўра, Кенгаш Исроилни қораловчи 100 дан ортиқ резолюция қабул қилган.
"Бу БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгаши томонидан қабул қилинган барча резолюцияларнинг бешдан бир қисми бўлиб, Эрон, Куба, Шимолий Корея ва Венесуэлага қарши қабул қилинган резолюциялардан кўп", — дея қўшимча қилди Исроил Ташқи ишлар вазири.

Trump signed a decree to withdraw the United States from the UN Human Rights Council. He also prohibited funding for the UN agency (UNRWA) that assists Palestinian refugees in the Middle East.
Additionally, Trump signed a decree to reconsider the US participation in UNESCO and the UN.
According to him, the UN is poorly managed and the organization is not fully fulfilling its purpose.
Following this, Israel also left the council.
"The UN Human Rights Council protects violators of human rights by allowing them to escape scrutiny and instead maligns the only democracy in the Middle East - Israel," — commented the head of Israel's Foreign Ministry.
The Minister also accused the UN Human Rights Council of "promoting antisemitism." According to him, the Council has adopted more than 100 resolutions condemning Israel.
"This represents a fifth of all the resolutions adopted by the UN Human Rights Council, which is more than those adopted against Iran, Cuba, North Korea, and Venezuela," — added the Israeli Foreign Minister.