Юлия Навальнаяга кўра, мукофот ҳар йили 4 июнь куни ёш сиёсатчиларга берилади.
Марҳум сиёсатчининг беваси Юлия Навальная “Алексей Навальний” мукофотини таъсис этиш ҳақида эълон қилди.
Маълум қилинишича, мукофот ҳар йили 4 июнь – Алексей Навальнийнинг туғилган кунида ёш сиёсатчилар ва маҳаллий ташаббуслар вакилларига топширилади.
Юлия эри Алексей билан ҳеч қачон унинг ишини давом эттириши мумкин бўлган вазиятни муҳокама қилмаганини таъкидлади.
"У таваккал қилишга тайёр эди, лекин менга бундай тақдирни раво кўрмасди ва ҳар доим мени ҳимоя қилишни истарди. Мен доимо хавф ичида яшаётганимизни билардим, Алексей эса ҳеч қачон ортга чекинмасди. Аммо мен буни ҳеч қачон тушунмаган эдим... 16 февраль куни тушундим. Мен Владимир Путин режими иложи борича тезроқ тугашини хоҳлайман. Мен орқага – уйга қайтишни орзу қиламан", — деди Навальная ўз нутқида.

The late politician's widow Yulia Navalnaya announced the establishment of the “Alexei Navalny” award.
It is reported that the award will annually be given on June 4 – Alexei Navalny's birthday, to young politicians and representatives of local initiatives.
Yulia emphasized that she never discussed with her husband Alexei the possibility of her continuing his work.
"He was ready to take risks, but he would never wish such a fate for me and always wanted to protect me. I always knew we were living in danger, but Alexei never backed down. However, I never understood this... I understood on February 16. I want the regime of Vladimir Putin to end as soon as possible. I dream of going back - returning home," said Navalnaya in her speech.