Дубайда қийин аҳволда қолган ўзбекистонлик аёллар ватанга қайтарилди
Ўзбекистон Бош консулхонаси кўмагида Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида мушкул аҳволда қолган уч нафар ҳамюртларимиз Ўзбекистонга қайтди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА.
Бош консулхонадан олинган маълумотларга кўра, ватандошларимиз И.Х., И.Г. ва унинг вояга етмаган фарзанди И.М. 2024 йил 22 декабрь куни яқин қариндошининг таклифи билан БААга келган ва Дубай шаҳрида ижара уйга жойлашган. Ўтган вақт мобайнида улар БААда бўлиш учун виза расмийлаштирмасдан ноқонуний яшаб келган.
Меҳмонларни БАА таклиф қилган шахс 23 февраль куни Қатарга чиқиб кетаётганлигини айтиб, алоқани узган. Март ойи бошида хонадон эгаси ижара пулини тўлаш кераклигини, агар ижара пули тўланмаса хонадонни тарк этишни талаб қилиб, ватандошларимизни кўчага ҳайдаган.
Ҳамюртларимиз билан суҳбат давомида уларнинг турар уй-жой, озиқ-овқат ва ватанга қайтиш учун маблағлари йўқлиги ойдинлашди.
Бош консулхона ходимлари Амирликлардаги "Аёллар ва болаларга ёрдам кўрсатиш маркази" хайрия ташкилоти ва фаол ватандошларимиз билан биргаликда ёрдамга муҳтож юртдошларимизга барча зарур кўмак кўрсатишди.
Уларнинг БААда ноқонуний яшаб келган муддатда ҳисобланган 2 минг 178 АҚШ доллари миқдоридаги қарздорлик ушбу мамлакатнинг тегишли органлари билан олиб борилган музокаралар натижасида ижобий ҳал қилинди.
"Uzbekistan Airways" миллий авиакомпаниясининг БААдаги ваколатхонаси эса ҳамюртларимизнинг оиласи бағрига қайтиши учун "Дубай-Тошкент" ҳаво қатновига ҳеч қандай тўловларсиз чипта расмийлаштириб берди.

Uzbek women, who were in a difficult situation in Dubai, have been returned to their homeland.
The person invited by the UAE stated that they were leaving for Qatar and then cut off the communication.
Image of 'Uzbek women, who were in a difficult situation in Dubai, have been returned to their homeland.'
With the assistance of the Consulate General of Uzbekistan, three compatriots who were in a difficult situation in the city of Dubai, United Arab Emirates, have returned to Uzbekistan, reports "Dunyo" IA.
According to the information received from the Consulate General, our compatriots I.Kh., I.G., and his underage child I.M. arrived in the UAE on December 22, 2024, following an invitation from a close relative and settled in a rented apartment in the city of Dubai. Over time, they have been living in the UAE without obtaining a visa, thereby residing illegally.
The person who invited the guests to the UAE cut off communication after informing them that he would be leaving for Qatar on February 23. At the beginning of March, the landlord demanded the rent payment, threatening to evict our compatriots to the street if the payment was not made.
During the conversation with our compatriots, it became clear that they lacked housing, food, and funds to return to their homeland.
The employees of the Consulate General, along with the "Women and Children Aid Center" charity organization and active compatriots in the Emirates, provided all necessary assistance to our compatriots in need.
The debt of 2,178 USD accumulated during their illegal stay in the UAE was positively resolved through negotiations with the relevant authorities of this country.
The national airline "Uzbekistan Airways'" office in the UAE issued tickets for the "Dubai-Tashkent" flight to our compatriots' family without any charges, facilitating their return home.