Демократлар Трампдан Маскни лавозимдан четлаштиришни сўрамоқда
АҚШ Конгрессининг 77 нафар демократ аъзоси президент Доналд Трампга очиқ мурожаат билан чиқиб, Илон Маскнинг 30 майга қадар “махсус давлат хизматчиси” лавозимини тарк этишини расман таъминлашни талаб қилишди. Бу ҳақда zamon.uz хабар берди.
Демократлар Маскнинг бир вақтнинг ўзида давлат лавозими билан бирга Тесла ва СпасеХ сингари хусусий компаниялардаги фаолиятини давом эттираётгани қонунга зид эканини таъкидламоқда. АҚШ қонунчилигига кўра, бу мақомдаги шахс йилига 130 кундан ортиқ ишлаши мумкин эмас.
"Биз Трамп маъмуриятидан Маскнинг истеъфога чиқиши борасида очиқ ва аниқ баёнот беришини талаб қиламиз," – дейилади хатда.
Техаслик демократ конгрессмен Грегори Казар бу ҳаракат фақат сиёсий кампания эмас, балки қонун устуворлигини таъминлашга қаратилганини айтди. Унинг сўзларига кўра, агар талаб бажарилмаса, демократлар барча ҳуқуқий ва жамоавий босим воситаларини ишга солади.
Бу мурожаат, айниқса, Маскнинг АҚШ ҳукумати билан технологик ва ҳарбий соҳалардаги ҳамкорлиги ортиб бораётган бир пайтда эълон қилинаётгани, масалага стратегик тус бермоқда.

77 Democratic members of the U.S. Congress have released an open letter to President Donald Trump demanding that Elon Musk officially resign from his position as a “special government employee” by May 30. This was reported by zamon.uz here.
Democrats are pointing out that Musk's simultaneous holding of a government position while also engaging in activities with private companies like Tesla and SpaceX is contrary to law. According to U.S. legislation, such an individual cannot work more than 130 days a year.
"We demand a clear and explicit statement from the Trump administration regarding Musk's resignation," the letter says.
Texas Democratic Congressman Gregory Casar stated that this action is not merely a political campaign but is aimed at ensuring the rule of law. He mentioned that if the demand is not met, Democrats will utilize all legal and public pressure mechanisms.
This request, especially given the increasing collaboration between Musk and the U.S. government in technology and military sectors, adds a strategic aspect to the issue.