Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрига борди
Шавкат Мирзиёев 23 апрель куни Самарқанд шаҳрига келди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, давлат раҳбари Россия ташқи ишлар вазири Сергей Лавров билан учрашув ўтказади. Сергей Лавров 22 апрель куни Самарқандга етиб келганди.
23 апрель куни у Ўзбекистон ТИВ раҳбари Бахтиёр Саидов билан учрашиб, сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилди. Шунингдек, минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашди.
Вазирлик вакили Мария Захарова Музокаралар чоғида вазирлар халқаро масалалар, минтақавий хавфсизлик, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Марказий давлатлар ҳамдўстлиги ва “Марказий Осиё—Россия” доирасидаги ҳамкорликка эътибор қаратилишини, Ғалабанинг 80 йиллигини нишонлашга тайёргарлик масалалари ҳам муҳокама қилинишини айтганди.
Куннинг иккинчи ярмида туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати раиси Гурбангули Бердимуҳамедов ташриф билан Ўзбекистонга келади. Етакчилар музокаралар ўтказиши ва қатор тадбирларда иштирок этиши режалаштирилган.

Shavkat Mirziyoyev went to the city of Samarkand.
The President of Russia will hold meetings with the head of the Ministry of Foreign Affairs and the national leader of the Turkmen people.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev went to the city of Samarkand.'
Shavkat Mirziyoyev visited the city of Samarkand on April 23. This was reported by the President's press service.
It was announced that the head of state will hold a meeting with the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. Sergey Lavrov arrived in Samarkand on April 22.
On April 23, he met with the head of Uzbekistan's MFA Bakhtiyor Saidov, discussing the current state and prospects of political, trade-economic, cultural-humanitarian cooperation, as well as exchanging views on regional and international issues.
Ministry spokesperson Maria Zakharova stated that during the negotiations, the ministers focused on international issues, regional security, the Shanghai Cooperation Organization, the Commonwealth of Independent States, and cooperation within the "Central Asia—Russia" framework, as well as preparing for the 80th anniversary celebrations of Victory.
In the second half of the day, the national leader of the Turkmen people, the Chairman of the People's Council of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, will visit Uzbekistan. The leaders are planned to hold negotiations and participate in a number of events.