FT: Америкаликлар Британия фуқаролигини олиш бўйича рекорд янгилади
2025 йилнинг дастлабки уч ойида — Дональд Трамп президентликка қайтганидан сўнг — 1930 нафардан ортиқ АҚШ фуқароси Британия фуқаролигини олиш учун ҳужжат топширди. Бу бутун кузатувлар тарихи давомида қайд этилган энг юқори кўрсаткичдир.
Financial Times нашрининг ёзишича, Британия фуқаролигини олиш учун берилган аризалар сони бўйича АҚШ фуқаролари орасида рекорд даража 2025 йилнинг январь-март ойлари давомида қайд этилган.
Ушбу уч ойлик даврда 1930 нафардан зиёд америкалик фуқароликка даъвогарлик қилган — бу ўтган чорак билан солиштирганда 12 фоизга кўп ва кузатувлар бошланганидан бери энг юқори кўрсаткич ҳисобланади.
Нашр таъкидлашича, Британияга кўчиб ўтишга қизиқишнинг ортиши Дональд Трампнинг АҚШ президентлигига қайтиши билан боғлиқ. Иммиграция соҳасидаги ҳуқуқшунослар мурожаатлар сони кескин ошганини тасдиқламоқда. Улар асосий сабаблар сифатида келажак учун хавотир, руҳий тушкунлик ва молиявий барқарорликка интилиш каби омилларни кўрсатмоқда.
Сўровномада қатнашган мутахассислардан бири шундай деган:
"Одамлар қўрқув, руҳий чарчоқ ва молиявий хавфсизлик истагини ҳис қилмоқда".
Мутахассислар Трампнинг қайта президентликка келиши ортидан америкаликлар орасида эмиграция кайфияти ортиб бораётганини қайд этмоқда.
Ўтган йил охирида ҳам АҚШдаги кўплаб йирик компаниялар раҳбарлари Трампнинг инаугурациясини кутар экан, лавозимларини тарк этгани ҳақида хабар берилган эди.
Шу билан бирга, президентлик сайловларидан сўнг АҚШни тарк этишни режалаштираётган бой фуқаролар сони ҳам рекорд даражага етган, сабаб эса сиёсий беқарорлик ва ижтимоий нотинчлик хавфидир.
Ҳатто The Washington Post нашри Трамп ғалабасидан сўнг мамлакатни тарк этишни хоҳлаётган америкаликлар учун қўлланма чоп этган — унда Канада ва бошқа мамлакатларга кўчиб ўтиш имкониятлари кўриб чиқилган.

Due to Trump, US citizens have submitted applications for British citizenship at a record level here.
In the first three months of 2025 — after Donald Trump returned to the presidency — more than 1930 US citizens submitted documents to obtain British citizenship. This is the highest figure recorded in the entire history of observations.
According to the Financial Times, the number of applications from US citizens for British citizenship reached a record level in the period of January-March 2025.
During this three-month period, more than 1930 Americans applied for citizenship — this is 12 percent more compared to the previous quarter and the highest figure since observations began.
The publication notes that the increase in interest in moving to Britain is related to Donald Trump's return to the US presidency. Immigration lawyers confirm a sharp increase in the number of applications, citing concerns for the future, mental exhaustion, and a pursuit of financial stability as the main reasons.
One of the experts participating in the survey said:
"People feel fear, mental fatigue, and a desire for financial security".
Experts are noting an increase in the mood for emigration among Americans following Trump's return to the presidency.
At the end of last year, it was reported that many senior executives of large companies in the US had resigned in anticipation of Trump's inauguration.
Moreover, the number of wealthy citizens planning to leave the US after the presidential elections also reached a record level, due to political instability and the risk of social unrest.
Even The Washington Post published a guide for Americans who wanted to leave the country after Trump's victory — it examined the possibilities of moving to Canada and other countries.