Нидерландия ва Норвегия Полша осмонида Россияга қарши навбатчиликни бошлади
Нидерландия ва Норвегия Полша ҳаво ҳудудини НАТО доирасида патруллашни бошлайди. Бу ҳақда Нидерландия мудофаа вазири Рубен Брекелманс X (собиқ Twitter) ижтимоий тармоғида маълум қилди.
Унга кўра, бу қадам Россияни тийиб туриш ва Украина учун муҳим таъминот йўлларини ҳимоя қилишга хизмат қилади.
Брекелманс, шунингдек, Нидерландия ва Полша ўртасида ҳарбий ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича янги келишув имзолангани, бу эса биргаликдаги машғулотлар сонининг ошиши, ҳаво ҳужумидан мудофаа тизимларини мустаҳкамлаш ва мудофаа саноатидаги алоқаларни кенгайтиришни назарда тутишини айтди.
Норвегия эса 30 июнь куни F-35 русумидаги қирувчи самолётларини Полшага юборишини эълон қилди. Норвегия Мудофаа вазирлигининг билдиришича, бу ҳисса НАТОнинг интеграциялашган ҳаво ва ракетага қарши мудофаа тизими доирасида кўрилаётган чоралар қаторига киради.
Ф-35ълар айниқса Жешув-Ясенка аэропорти атрофи ва Полша ҳаво ҳудудида хавфсизликни таъминлашда муҳим роль ўйнайди.

The Netherlands and Norway began their shift in the skies over Poland against Russia.
The Netherlands and Norway will start patrolling the airspace of Poland within the framework of NATO. This was announced by the Dutch Defense Minister Ruben Brekelmans on X (formerly Twitter) social network.
According to him, this step serves to deter Russia and protect important supply routes for Ukraine.
Brekkelmans also stated that a new agreement on deepening military cooperation between the Netherlands and Poland has been signed, which entails an increase in joint exercises, strengthening air defense systems, and expanding defense industry contacts.
Norway, on the other hand, announced on June 30th that it will send F-35 fighter jets to Poland. According to the Norwegian Ministry of Defense, this contribution is part of the measures seen within the framework of NATO's integrated air and missile defense system.
The F-35s will play a vital role in ensuring security around the Jeshuv-Yasenka airport and in the airspace of Poland.
Image of 'Forest fires intensified in the south of France.'
World Today 07:10
Forest fires intensified in the south of France.
The airport was closed, and the population is being urged to stay at home to protect themselves from the smoke.
Image of 'In London, the court issued a verdict against those who set fire to a Ukrainian aid warehouse.'
World Today 07:08
In London, the court issued a verdict against those who set fire to a Ukrainian aid warehouse.
In the fire organized by the "Wagner" task, four people were found guilty.
Image of 'An order has been issued to arrest the supreme leader of Afghanistan.'
World 08.07.2025 21:48
Image of 'The European Union is looking for ways to close the large budget gap in Ukraine.'
World 08.07.2025 18:29
Image of 'In Russia, searches were conducted at the homes of human rights defenders and journalists.'