Улуғбек Рашитов нега дисквалификация қилинди?
Рашитовнинг мусобақалардан четлаштирилиш муддати 2025 йил 13 майдан 2027 йил 12 майгача этиб белгиланди.
'Улуғбек Рашитов нега дисквалификация қилинди?'ning rasmi
Ўзбекистонлик таэквондочи Улуғбек Рашитов антидопинг қоидаларини бузганликда айбдор деб топилди. Бу ҳақда Халқаро допинг таҳлил агентлиги (ИТА) расмий баёнот берди.
Қайд этилишича, спортчи сўнгги 12 ой ичида уч марта ўзининг жойлашуви ҳақида нотўғри маълумот берган. Бу ҳаракат антидопинг қоидаларига кўра, синовдан бош тортиш билан тенглаштирилади ва жиддий қоидабузарлик ҳисобланади.
Маълумот учун, Улуғбек Рашитов Токио-2020 ва Париж-2024 Олимпия ўйинларида 68 кг вазн тоифасида олтин медални қўлга киритган. У, шунингдек, Осиё ўйинлари, Осиё чемпионати ғолиби ҳамда жаҳон чемпионати совриндори саналади.
Рашитов эркаклар ўртасида таэквондо бўйича икки карра Олимпия чемпионига айланган илк спортчи сифатида тарихга кирган.

Uzbek taekwondo athlete Ulugbek Rashitov has been found guilty of violating anti-doping rules. The International Doping Testing Agency (ITA) issued an official statement regarding this matter.
It was noted that the athlete provided incorrect information about his whereabouts three times within the last 12 months. This action is considered equivalent to evading testing under anti-doping rules and is classified as a serious violation.
Rashitov's suspension period has been set from May 13, 2025, to May 12, 2027.
For reference, Ulugbek Rashitov won a gold medal in the 68 kg weight category at the Tokyo-2020 and Paris-2024 Olympic Games. He is also an Asian Games and Asian Championship champion, as well as a world championship medalist.
Rashitov has made history as the first athlete to become a two-time Olympic champion in men's taekwondo.