“Сеа Breeze Uzbekistan” лойиҳаси: ҳокимиятдан 577 гектар ер олди, аммо талаб бузилса, ер қайтариб олинади
Бўстонлиқдаги йирик туризм лойиҳаси экологик ва ҳуқуқий шартларга боғлиқ қилинди.
'“Сеа Breeze Uzbekistan” лойиҳаси: ҳокимиятдан 577 гектар ер олди, аммо талаб бузилса, ер қайтариб олинади'ning rasmi
Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида умумий қиймати 5 миллиард долларга тенг умуммавсумий курорт мажмуаси қурилиши режалаштирилмоқда.
Расмий қарорга кўра, 577 гектар ер 25 йилга “Сеа Breeze Uzbekistan” МЧЖга ижарага берилган.
Бироқ, инвестор экологик талабларга қатъий амал қилиши, хусусан, чиқинди ва оқова сувларнинг Чорвоқ сув омбори ҳамда Чирчиқ дарёсига тушишига йўл қўймаслиги шарт.
Вазирлар Маҳкамаси лойиҳани амалга ошириш давомида бу талаб бузилса, ижара бекор қилиниши ва ер қайтариб олиниши мумкинлигини очиқ айтган.
Расмий ҳужжатда кўрсатилишича, инвестор қурилиш ҳудудидаги хусусий мулклар эгалари билан келишган ҳолда уларни сотиб олади.
Прокуратура, Экология ҳамда Қурилиш вазирликлари лойиҳага нисбатан доимий назорат ўрнатади. Жумладан, Бош прокурор ўринбосари лойиҳанинг қонунчилик асосида амалга оширилишини бевосита кузатади. Шу билан бирга, республика ишчи гуруҳи ташкил этилиб, инвестор мажбуриятларининг бажарилиши мунтазам мониторинг қилинади.
Аммо мутахассислар бундай йирик лойиҳаларнинг экологияга таъсири бўйича мустақил экспертиза талаб қилинишини, акс ҳолда Чорвоқ каби йирик сув омборларига хавф туғилиши мумкинлигини таъкидлашмоқда.

The "Sea Breeze Uzbekistan" project: acquired 577 hectares of land from the authorities, but if the conditions are violated, the land will be reclaimed.
The large tourism project in Bustonlik has been tied to ecological and legal conditions.
Image of 'The "Sea Breeze Uzbekistan" project: acquired 577 hectares of land from the authorities, but if the conditions are violated, the land will be reclaimed.'
The construction of a universal resort complex with a total value of 5 billion dollars is planned in the Bostanliq district of the Tashkent region.
According to the official decree, 577 hectares of land have been leased to "Sea Breeze Uzbekistan" LLC for 25 years.
However, the investor is strictly required to comply with environmental regulations, particularly to prevent waste and sewage from entering the Charvak reservoir and the Chirchiq River.
The Cabinet of Ministers has explicitly stated that if these requirements are violated during the project's implementation, the lease may be terminated and the land reclaimed.
As indicated in the official document, the investor will purchase private properties within the construction area in agreement with their owners.
The Prosecutor's Office, the Ministry of Ecology, and the Ministry of Construction will maintain constant oversight of the project. For instance, the Deputy Prosecutor General will directly monitor the project's compliance with legal requirements. Additionally, a republican working group will be established to regularly monitor the investor's obligations.
However, experts emphasize the need for independent environmental impact assessments for such large-scale projects, warning that otherwise, major reservoirs like Charvak could be at risk.
Criminal 04.08.2025 19:33
Criminal 04.08.2025 08:42
Image of '```htmlAndijan MIA employees played the role of a girl to recover the debt```'
Criminal 01.08.2025 20:02
```htmlAndijan MIA employees played the role of a girl to recover the debt```
The alimony payer was apprehended today, August 1, during the "meeting."
Image of '"The Tavhid and Jihad inscription" supporter was sentenced to 8.5 years.'
Criminal 30.07.2025 09:22
"The Tavhid and Jihad inscription" supporter was sentenced to 8.5 years.
The citizen planned jihad with the aim of establishing contact with members of a terrorist group and participating in armed clashes.