Мирзиёев Гутерриш билан нимани муҳокама қилди?
Сўнгги бир неча йилда Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 13 та резолюцияси қабул қилинди.
'Мирзиёев Гутерриш билан нимани муҳокама қилди?'ning rasmi
Бугун, 5 август куни БМТнинг денгизга чиқиш имконияти бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича конференцияси доирасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашуви бўлиб ўтди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, Глобал ва минтақавий тараққиётнинг долзарб масалалари, шу жумладан БМТ Бош Ассамблеясининг бўлажак 80-юбилей сессиясини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, Ўзбекистон етакчиси Бош котибнинг халқаро тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, БМТ ва унинг асосий институтларини замонавий воқеликка мослаштириш мақсадида ислоҳ қилиш борасидаги ташаббусларини қатъий қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш, Антониу Гутерришнинг ўтган йил июль ойидаги мамлакатимизга ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Бугунги кунда 160 та қўшма дастур ва лойиҳа муваффақиятли амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йилда Ташкилотнинг асосий тузилмалари ва институтлари, жумладан, БМТ-Хабитат ва ЮНИСЕФ раҳбарлари Ўзбекистонга ташриф буюрди, Тошкентда "БМТ-Аёллар" тузилмасининг ваколатхонаси очилди.
Давлат хизмати масалалари бўйича форум биргаликда ўтказилди. Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессиясига қизғин тайёргарлик кўрилмоқда.
Мамлакат Глобал барқарор ривожланиш мақсадлари индекси бўйича энг илғор бешта давлат қаторига кирди. БРМга эришиш нуқтаи назаридан БМТ билан ҳамкорлик бўйича янги беш йиллик дастур имзоланиши кутилмоқда.
Марказий Осиёда интеграцияни чуқурлаштириш, Афғонистонни минтақавий ҳамкорлик жараёнларига жалб этиш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида томонлар амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш, қўшма дастур ва лойиҳаларни кенгайтиришга тайёр эканини таъкидладилар

What did Mirziyoyev discuss with Guterres?
In the past few years, 13 resolutions of the UN General Assembly have been adopted at the initiative of Uzbekistan.
Image of 'What did Mirziyoyev discuss with Guterres?'
Today, on August 5, within the framework of the UN conference on landlocked developing countries, a meeting took place between the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and UN Secretary-General António Guterres. This was reported by the press service of the head of state.
It was noted that urgent issues of global and regional development were discussed, including the upcoming 80th anniversary session of the UN General Assembly.
Furthermore, the leader of Uzbekistan firmly supported the Secretary-General’s initiatives to reform the UN and its key institutions to adapt them to modern realities and ensure international peace and stability.
Special attention was given to expanding multifaceted cooperation between Uzbekistan and the UN, as well as implementing the agreements reached during António Guterres’ visit to our country last July.
It was noted with satisfaction that 160 joint programs and projects are currently being successfully implemented.
In recent years, 13 resolutions of the UN General Assembly have been adopted at Uzbekistan’s initiative.
This year, leaders of key UN structures and institutions, including UN-Habitat and UNICEF, visited Uzbekistan, and the UN Women office was opened in Tashkent.
A joint forum on civil service issues was held. Active preparations are underway for the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand.
The country has entered the top five states in the Global Sustainable Development Goals Index. A new five-year cooperation program with the UN is expected to be signed to achieve the SDGs.
Issues of deepening integration in Central Asia and engaging Afghanistan in regional cooperation processes were discussed.
At the end of the meeting, the parties emphasized their readiness to further develop practical cooperation and expand joint programs and projects.