Мамлакатда 1 ойда 96 млрд сўмлик энергия ўғирланди
Қоидабузар истеъмолчиларга нисбатан белгиланган тартибда чоралар кўрилиб, тегишли ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза этувчи органларга тақдим қилинган.
'Мамлакатда 1 ойда 96 млрд сўмлик энергия ўғирланди'ning rasmi
Ўзбекистонда 2025 йилнинг июль ойида энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш оқибатида 96 миллиард сўмлик зарар етказилган. Бу ҳақда Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси хабар берди.
Унга кўра, Ўзенергоинспексия томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар иштирокида ўтказилган назорат тадбирларида истеъмолчилар томонидан энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланишнинг 279 та ҳолати аниқланган.
Шунингдек, истеъмолчилар томонидан энергия ресурсларидан фойдаланиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарлик бўйича 485 та маъмурий иш расмийлаштирилган.
Қоидабузар истеъмолчиларга нисбатан чора кўрилиб, тегишли ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза этувчи органларга тақдим қилинган.

In the country, energy worth 96 billion soums was stolen in 1 month.
Violators of the rules are subject to measures in accordance with the established procedure, and relevant documents have been submitted to law enforcement agencies.
Image of 'In the country, energy worth 96 billion soums was stolen in 1 month.'
In July 2025, illegal use of energy resources in Uzbekistan resulted in damages amounting to 96 billion soums. This was reported by the Inspection for Control over the Use of Electricity, Oil Products, and Gas.
According to the report, during control measures conducted by Uzenergoinspection with the participation of law enforcement agencies, 279 cases of illegal consumption of energy resources by consumers were identified.
Additionally, 485 administrative cases were officially filed regarding violations related to consumers breaching the rules of energy resource usage.
Measures were taken against the violators, and relevant documents were submitted to law enforcement agencies.