Хитойда янги вирус авж олиши билан АҚШ ўз фуқароларини ҳушёрликка чақирди
Хитойда чивин орқали юқадиган касаллик авж олмоқда. Беморлар сони 7 мингга етган. Бу ҳақда BBC хабар берди.
Маълум қилинишича, энг кўп касаллик қайд этилган ҳудуд Фошан шаҳри бўлиб, вирус одатда иситма ва кучли бўғим оғриғига сабаб бўлади.
Сўнгги ҳафтада мамлакатда деярли 3 мингта янги ҳолат аниқланган. Вирус инфексияланган одамни чаққан чивин орқали тарқалади. Шунга қарамай, Хитойда бу вирус юқумли эмаслиги ҳақида расмий баёнот берилган.
Касалларнинг 95 фоизи бир ҳафта ичида соғайиб кетмоқда. Аммо касаллик ҳақидаги маълумотнинг камлиги одамлар орасида хавотир келтириб чиқарган.
“Бу жуда қўрқинчли. Узоқ давом этадиган оғриқлар жуда азобли бўлса керак”, деб ёзган интернет фойдаланувчиларидан бири.
Қўшни Гонгконгда 12 ёшли болада Фошан шаҳри сафаридан қайтгач иситма, тошма ва бўғим оғриғи белгиларини намоён қилган.
Бу орада АҚШ ўз фуқароларини Хитойга сафар қилишда ҳушёрликка чақирмоқда. Ҳукумат вирус тарқалишини чеклаш учун COVID-19 пандемиясидаги каби қатъий чораларни қўлламоқда.

The U.S. has urged its citizens to be vigilant following the emergence of a new virus in China.
Image of 'The U.S. has urged its citizens to be vigilant following the emergence of a new virus in China.'
A mosquito-borne disease is surging in China. The number of patients has reached 7,000. BBC reported on this.
According to reports, the area with the highest number of recorded cases is Foshan city, where the virus typically causes fever and severe joint pain.
Nearly 3,000 new cases have been detected in the country over the past week. The virus spreads through mosquitoes that bite infected individuals. Despite this, Chinese officials have stated that the virus is not contagious.
95% of patients recover within a week. However, the lack of information about the disease has caused concern among the public.
"This is very frightening. The prolonged pain must be excruciating," wrote one internet user.
In neighboring Hong Kong, a 12-year-old child developed symptoms of fever, rash, and joint pain after returning from a trip to Foshan city.
Meanwhile, the U.S. has urged its citizens to exercise caution when traveling to China. The government is implementing strict measures similar to those during the COVID-19 pandemic to curb the spread of the virus.