Ўзбекистондаги мактабларда қанча ўқитувчи ишлайди?
2024-2025 ўқув йили бошида умумий ўрта таълим ташкилотларида фаолият юритаётган ўқитувчилар сони 564,9 минг нафарни ташкил этди. Бу ҳақда Миллий статистика қўмитаси хабар берди.
Билдирилишича, 2015-2016 ўқув йили билан таққослаганда уларнинг сони 43,4 фоизга ошган. Ўқитувчиларнинг 71 фоизи ёки 401,3 минг нафарини аёллар, 29 фоизи 163,6 минг нафарини эркаклар ташкил этган.
Умумий ўрта таълим ташкилотларида фаолият юритаётган ўқитувчилар сони 2021-2022 ўқув йили бошига – 510 минг нафар, 2022-2023 ўқув йили бошига – 521,6 минг нафар, 2023-2024 ўқув йили бошига – 547,8 минг нафар, 2024-2025 ўқув йили бошига – 564,9 минг нафарни ташкил этган.

How many teachers work in schools in Uzbekistan?
At the beginning of the 2024-2025 academic year, the number of teachers working in general secondary education institutions amounted to 564.9 thousand. This was reported by the National Statistics Committee.
It is reported that compared to the 2015-2016 academic year, their number has increased by 43.4 percent. 71 percent, or 401.3 thousand, of the teachers were women, while 29 percent, or 163.6 thousand, were men.
The number of teachers working in general secondary education institutions at the beginning of the 2021-2022 academic year was 510 thousand, at the beginning of the 2022-2023 academic year — 521.6 thousand, at the beginning of the 2023-2024 academic year — 547.8 thousand, and at the beginning of the 2024-2025 academic year — 564.9 thousand.