Россиялик теннисчи Камилла Рахимова Ўзбекистон терма жамоасига қўшилди
2025 йил 28 ноябрдаги рейтинг янгиланишига кўра, спортчи яккаликада WTA рейтингида 109-ўрнини эгаллайди.
'Россиялик теннисчи Камилла Рахимова Ўзбекистон терма жамоасига қўшилди'ning rasmi
Теннисчи Камилла Рахимова Ўзбекистон фуқаролигини олиб, энди расман мамлакат номидан халқаро турнираларда иштирок этади. Бу ҳақда Теннис федерациясининг матбуот хизмати маълум қилмоқда.
Сўнгги йилларда 24 ёшли Камилла Рахимова дунё теннисининг энг барқарор ва профессионал равишда ривожланаётган ўйинчиларидан бирига айланган.
Унинг ютуқлари орасида — яккаликада энг юқори рейтинг: дунё 60-ўрни (2024 йил 30 декабрь), жупликда энг юқори рейтинг: дунё 51-ўрни (2025 йил 25 август), жупликда 3 WTA турнир ғолиблиги, яккаликда WTA 125 турнирда ғалаба, шунингдек, жуфтликда яна бир неча ғалабалар мавжуд.
Ҳозирги мавсумда Камилла Рахимова юқори натижалар кўрсатишда давом этмоқда: охирги ютуқлари орасида — 2025 йил августида Синсиннатидеги нуфузли WTA 1000 турнирда жупликда чоряк финалга чиқиши.
“Камилла Раҳимованинг Ўзбекистон терма жамоасига қўшилиши тарихий воқеа. У ўзини кучли ва рақобатбардош теннисчи сифатида кўрсатган, дунёнинг энг яхши ўйинчилари билан тенгма-тенг ўйнай олади. Биз Камиллани терма жамоа таркибида кўрганимиздан мамнунмиз ва олдинда — ёрқин ғалабалар, катта йўл ва янги рекордлар борлигига ишонамиз”, — деди Ўзбекистон Теннис Федерацияси бош котиби Сардор Камилов.

Image of 'Russian tennis player Kamilla Rakhimova joined the Uzbekistan national team.'
Tennis player Kamilla Rakhimova has obtained Uzbek citizenship and will now officially represent the country in international tournaments. The press service of the Tennis Federation reported this.
In recent years, 24-year-old Kamilla Rakhimova has become one of the most consistently and professionally developing players in world tennis.
Among her achievements are — highest singles ranking: world No. 60 (December 30, 2024), highest doubles ranking: world No. 51 (August 25, 2025), 3 WTA tournament victories in doubles, a WTA 125 tournament victory in singles, as well as several other victories in doubles.
In the current season, Kamilla Rakhimova continues to show high results: among her latest achievements — reaching the quarterfinals in doubles at the prestigious WTA 1000 tournament in Cincinnati in August 2025.
According to the ranking update on November 28, 2025, the athlete holds the 109th position in the WTA singles ranking.
"Kamilla Rakhimova joining the Uzbekistan national team is a historic event. She has proven herself as a strong and competitive tennis player, capable of playing on equal terms with the world's best players. We are pleased to see Kamilla as part of the national team and believe that bright victories, a great journey, and new records lie ahead," said Sardor Kamolov, Secretary General of the Uzbekistan Tennis Federation.