Фарғонада умумий қиймати 7 млрд сўмлик гиёҳвандлик воситалари аниқланди
30 кгдан ортиқ наркотик модда ва 17 мингдан зиёд кучли таъсир қилувчи дори воситалари тезкор тадбирда мусодара қилинди.
Фарғона вилоятида ноябрь ойида ўтказилган “Хавфсиз ва соғлом юрт” тезкор-профилактик тадбирлари давомида йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситалари аниқланиб, мусодара қилинди. Фарғона вилояти ИИБ, ДХХ ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамкорлигида ўтказилган тадбирларда умумий қиймати 7 миллиард сўмдан ошадиган 30 кг дан ортиқ, яъни 60 минг доза гиёҳвандлик воситалари қўлга олинди.
Шунингдек, кучли таъсир қилувчи 17 минг 91 дона дори воситалари ҳам аниқланиб, экспертлар ҳисобига кўра, тахминан 20 мингга яқин фуқароларнинг заҳарланиши олди олинган.
Вилоят ИИБ маълумотларига кўра, гиёҳвандликка қарши тезкор-профилактик тадбирлар ҳудудда давом эттирилмоқда.

During the rapid preventive measures "Safe and Healthy Country" carried out in the Fergana region in November, a large number of narcotic substances were identified and confiscated. During the measures carried out in cooperation with the Fergana Regional DIA, the State Customs Committee and other law enforcement agencies, more than 30 kg, that is, 60 thousand doses of narcotic substances with a total value exceeding 7 billion soums were seized.
Furthermore, 17,091 units of potent medicines were also identified, and according to experts' calculations, the poisoning of approximately 20 thousand citizens was prevented.
According to the information of the Regional DIA, rapid preventive measures against drug addiction continue in the area.