Зеленский: “АҚШнинг тинчлик режаси 28 банддан 20 тага қисқарди”
АҚШнинг Украинадаги урушни якунлаш бўйича ишлаб чиққан 28 бандлик тинчлик режаси 20 тага қисқартирилди. Бу ҳақда Украина президенти Владимир Зеленский журналистларга берган интервьюсида айтди.
Унинг сўзларига кўра, режа Украина томони билан ўтказилган маслаҳатлар ортидан қайта шакллантирилган. Зеленский айрим бандлар умуман Украинага алоқадор бўлмагани учун олиб ташланганини билдирди. Шунга қарамай, ҳудудлар билан боғлиқ масалаларда ҳали муроса йўқ.
Президент яна бир бор Украина ўз ҳудудларини беришга ҳақли эмаслигини таъкидлади. Унга кўра, бундай қадам на конституцияга, на халқаро ҳуқуққа тўғри келади.
“Россия биздан ҳудудларни талаб қилмоқда, аммо биз ҳеч нарса беришни хоҳламаймиз — шунинг учун курашамиз”, деди у.
Зеленский хавфсизлик кафолатларига ҳам тўхталиб, АҚШ томонидан берилиши мумкин бўлган аниқ мажбуриятлар Украина учун энг ишончли модель бўлишини қўшимча қилди.
Унинг айтишича, янгиланган тинчлик режаси устидаги ишлар 9 декабрь куни якунланади ва АҚШга тақдим этилади. Шу кунларда Украина делегацияси Маямида АҚШ вакиллари билан уч кунлик музокаралар олиб борган, уларда Трампнинг махсус вакили Стивен Уиткофф, Жаред Кушнер ҳамда жараённинг охирги қисмида Зеленский ҳам иштирок этган.

Zelenskyy: "The US peace plan has been reduced from 28 articles to 20."
The 28-point peace plan developed by the U.S. to end the war in Ukraine has been reduced to 20 points. This was stated by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy in an interview with journalists.
According to him, the plan was reshaped following consultations with Ukraine. Zelenskyy noted that some points were removed altogether because they were not relevant to Ukraine. However, there is still no compromise on issues related to territories.
The President once again emphasized that Ukraine has no right to give up its territories. According to him, such a step would be contrary to both the constitution and international law.
"Russia is demanding territories from us, but we do not want to give anything away — that is why we are fighting," he said.
Zelenskyy also touched upon security guarantees, adding that specific obligations that could be provided by the U.S. would be the most reliable model for Ukraine.
According to him, work on the updated peace plan will be completed on December 9 and presented to the U.S. During these days, a Ukrainian delegation held three-day talks with U.S. representatives in Miami, which were attended by Trump's special representative Stephen Wietkoff, Jared Kushner, and in the final part of the process, Zelenskyy himself.