Ғазода болалар очликдан азият чекмоқда
Ғазода сулҳ эълон қилинган бўлса-да, болалар орасидаги очарчилик давом этмоқда. UNICEFнинг хабар беришича, октябрь ойидан буён 9300 нафар бола ўткир тўйиб овқатланмаслик сабаб шифохоналарга ётқизилган.
Ташкилот вакили Тесс Инграмнинг айтишича, бу рақамлар ҳали ҳам ҳайратланарли даражада юқори ва ёрдам оқими кескин етишмаяпти.
UNICEF Ғазога гуманитар юк кириши бироз енгиллашганини тасдиқлаган бўлса-да, чекловлар сақланиб қолмоқда: юк машиналарининг чегарада ушлаб турилиши, йўлакларнинг ёпилиши ва хавфсизлик билан боғлиқ муаммолар ёрдам кўламини қисқартирмоқда.
Ҳудудда ticaratb маҳсулотлари ҳам деярли йўқлиги айтилмоқда. Масалан, гўштнинг 1 килограмми 20 доллардан ошгани боис кўп оила учун уни харид қилиш имконсиз бўлиб қолган.
БМТ аввалроқ ярим миллионга яқин инсон очарчилик шароитида яшаётгани, уруш давом этар экан, болаларнинг соғлиғига етадиган зарар узоқ муддатли бўлиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирган эди.

In Gaza, children are suffering from hunger.
Although a ceasefire has been declared in Gaza, malnutrition among children continues. According to UNICEF, since October, 9,300 children have been hospitalized due to acute malnutrition.
According to the organization's representative, Tess Ingram, these numbers are still alarmingly high and the flow of aid is falling drastically short.
While UNICEF has confirmed that the entry of humanitarian aid into Gaza has eased somewhat, restrictions persist: trucks being held at the border, road closures, and security-related issues are reducing the volume of aid.
It is also reported that commercial products are almost non-existent in the area. For example, the price of one kilogram of meat has exceeded 20 dollars, making it unaffordable for many families.
The UN had previously warned that nearly half a million people were living in famine-like conditions, and that if the war continues, the damage to children's health could be long-term.