“Грязь” лақабли уюшган жиноий гуруҳ етакчиси Туркияда ушланди
Ҳозирда қўлга олинган шахс кейинги процессуал ҳаракатларни амалга ошириш учун тергов органларига топширилган.
Жиноий уюшма ташкил этиш, босқинчилик ва товламачиликда айбланган 32 ёшли ўзбекистонлик Туркия ҳудудида қўлга олиниб, Ўзбекистонга қайтарилди. Бу ҳақда ИИВ хабар берди.
ИИВ, Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Ўзбекистоннинг Истанбул шаҳридаги Бош консулхонаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган махсус операция натижасида хавфли жиноятчи қўлга олинган. Ҳуқуқ-тартибот идоралари маълумотларига кўра, жиноий доираларда “Грязь” лақаби билан танилган, 1993 йилда туғилган Ё.М. жорий йилнинг 5 декабрь куни Ўзбекистонга экстрадиция қилинган.
Маълум қилинишича, ушланган шахс республика ҳудудида бир қатор оғир жиноятларни содир этган уюшган жиноий гуруҳга раҳбарлик қилган. 2023 йилда Яшнобод тумани ИИО ФМБ томонидан унга нисбатан қидирув эълон қилинган.
Унга нисбатан Жиноят кодексининг қуйидаги моддалари бўйича айбловлар қўйилган: — 112-модданинг 2-қисми (ўлдириш ёки зўрлик ишлатиш билан қўрқитиш); — 164-модданинг 4-қисми (уюшган гуруҳ томонидан содир этилган босқинчилик); — 165-модданинг 3-қисми (жуда кўп миқдорда товламачилик); — 173-модданинг 2-қисми (мулкни қасддан нобуд қилиш ёки унга зарар етказиш); — 242-модданинг 1-қисми (жиноий уюшма ташкил этиш).
Ҳозирда қўлга олинган шахс кейинги процессуал ҳаракатларни амалга ошириш учун тергов органларига топширилган. Унга нисбатан узоқ муддатли озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланиши мумкин.

The leader of the organized criminal group nicknamed "Grime" was detained in Turkey.
The currently apprehended individual has been handed over to investigative authorities for carrying out subsequent procedural actions.
Image of 'The leader of the organized criminal group nicknamed "Grime" was detained in Turkey.'
A 32-year-old Uzbek national, accused of organizing a criminal association, robbery, and extortion, was apprehended in Turkey and extradited to Uzbekistan. The MIA reported this.
The dangerous criminal was captured as a result of a special operation conducted in collaboration between the MIA, the State Security Service, and the staff of Uzbekistan's Consulate General in Istanbul. According to law enforcement agencies, Y.M., born in 1993, known in criminal circles by the nickname "Gryaz" (Dirt), was extradited to Uzbekistan on December 5 of this year.
It is reported that the detained person led an organized criminal group that committed a number of serious crimes in the territory of the republic. In 2023, a search for him was announced by the Yashnobod district DIA.
He has been charged under the following articles of the Criminal Code: — Part 2 of Article 112 (murder or threat of murder); — Part 4 of Article 164 (robbery committed by an organized group); — Part 3 of Article 165 (extortion on a particularly large scale); — Part 2 of Article 173 (intentional destruction or damage of property); — Part 1 of Article 242 (organizing a criminal association).
The apprehended person has now been handed over to investigative bodies for further procedural actions. He could face a long-term prison sentence.
Image of 'In Uzbekistan, a center for Paralympic national teams will be established.'
In Uzbekistan, a center for Paralympic national teams will be established.
From 2026, the Paralympic national teams center will begin operations in Uzbekistan.
Image of 'In 2024, nearly 1.9 thousand people were convicted.'
In 2024, nearly 1.9 thousand people were convicted.
Punishments not related to deprivation of liberty were imposed on the majority of them.
Image of '"Electronic prescription" is implemented step by step.'
"Electronic prescription" is implemented step by step.
This was established in the relevant order of the Minister of Health.
Image of 'Did the former president of South Korea intend to incite an invasion of the DPRK?'
Did the former president of South Korea intend to incite an invasion of the DPRK?
According to the version of law enforcement authorities, Yoon Suk Yeol ordered the shooting down of South Korean military drones by North Korea.