Ўзбекистонда Паралимпия терма жамоалари маркази ташкил этилади
Президент матбуот хизмати хабар қилишича, Паралимпия терма жамоалари маркази Тошкент шаҳри Яшнобод туманида жойлашган Олимпия шаҳарчаси ҳудудида ташкил этилади.
Марказ фаолияти паралимпия спорт турлари бўйича иқтидорли спортчиларни саралаш, терма жамоаларни шакллантириш ва уларни пухта тайёрлашга йўналтирилади.
Қайд этилишича, марказ директори лавозимига кўра Миллий паралимпия қўмитаси раиси ўринбосари ҳисобланади. Марказнинг бошқарув ходимлари сони 17 нафар этиб белгиланган.
2026 йилда ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури доирасида иқтисод қилинган маблағлар ҳисобидан Олимпия шаҳарчаси ҳудудида паралимпия терма жамоалари учун ётоқхона, ошхона ва маъмурий хоналарни ўз ичига олган замонавий бинолар барпо этилади.
Шунингдек, 2026 йил 1 январдан паралимпия спорт турлари бўйича терма жамоаларни шакллантиришнинг янги тартиби жорий этилади. Унга кўра, спортчиларнинг мусобақа натижалари билан бир қаторда спорт нормативларини бажариши ҳам инобатга олинади. “ERP-sport” электрон тизими орқали спортчиларнинг натижалари мониторинг қилиб борилади.
Маълумот учун, 2025 йилги Ёшлар Пара Осиё ўйинларида Ўзбекистон спортчилари 99 та олтин, 57 та кумуш ва 41 та бронза медалини қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллаган.

In Uzbekistan, a center for Paralympic national teams will be established.
According to the Presidential Press Service, the Paralympic national teams center will be established in the territory of the Olympic town located in the Yashnabad district of Tashkent city.
The center's activities will be aimed at selecting talented athletes in Paralympic sports, forming national teams, and thoroughly preparing them.
It is noted that the center's director is considered the deputy chairman of the National Paralympic Committee. The number of other administrative staff for the center has been set at 17 people.
Within the framework of the program for developing social and industrial infrastructure in 2026, modern buildings will be constructed in the territory of the Olympic town, including dormitories, a canteen, and administrative offices for the Paralympic national teams, using the allocated funds.
Furthermore, a new procedure for forming national teams in Paralympic sports will be introduced starting January 1, 2026. According to it, along with athletes' competition results, their fulfillment of sports standards will also be taken into account. Athletes' results will be monitored through the "ERP-sport" electronic system.
For reference, at the 2025 Youth Para Asian Games, Uzbek athletes won 99 gold, 57 silver, and 41 bronze medals, taking first place in the overall team standings.