Соғлиқни сақлашдаги муаммоларни фақат ҳисобот ва ҳужжатлар асосида баҳолаб бўлмайди — Саида Мирзиёева
Президент Администрацияси раҳбари Ургутнинг чекка қишлоқларидан биридаги поликлиникада шароит йўқлигини танқид қилди.
'Соғлиқни сақлашдаги муаммоларни фақат ҳисобот ва ҳужжатлар асосида баҳолаб бўлмайди — Саида Мирзиёева'ning rasmi
Саида Мирзиёева Ургутнинг чекка қишлоқларидан биридаги “Навоий” поликлиникасига бориб у ердаги аҳвол талабга жавоб бермаслигини танқид остига олди. Бу ҳақда у ўзининг ижтимоий тармоқлардаги саҳифасида ёзди.
“1972 йилда қурилган бино капитал таъмирга, янги стандартлар ва тиббий хизматлар сифатини оширишга муҳтож. Муассаса 13 мингдан ортиқ аҳоли учун бирламчи тиббий ёрдам кўрсатади. 16 та қишлоқда яшовчи аҳоли учун эса бу туғруқни қабул қиладиган энг яқин ва ягона тиббиёт маскани. Юклама ниҳоятда катта, шароит эса изоҳ талаб қилмайди. Зах хоналарнинг кулранг ойналарига урилаётган ёмғир томчилари ҳам вазиятни акс эттиряпти”, — дейди Мирзиёева.
Шунингдек, у ҳолатга фикр билдирар экан, бу битта поликлиниканинг муаммоси эмаслигини таъкидлади.
“Бу жараён фақат биноларни таъмирлаш билангина чекланмайди, балки бирламчи тиббий-санитария тизимига бўлган ёндашув тубдан қайта кўриб чиқилади. Бугун кўрганларим шуни яна бир бор исботлади: соғлиқни сақлашдаги муаммоларни фақат ҳисобот ва ҳужжатлар асосида баҳолаб бўлмайди”,— дея ёзади администрация раҳбари.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Саида Мирзиёева Самарқанддан Ургут вокзалигача янги темир йўл орқали боргани ҳақида хабар берган эдик.
Администрация раҳбари ушбу сафар чоғида Ургутда эркин иқтисодий зона шаклланиши, тадбиркорлар, йўловчилар учун масофа ва харажатларни қисқартиришга хизмат қиладиган муҳим инфратузилма бўлишини таъкидлади.

Health issues cannot be assessed solely on the basis of reports and documents — Saida Mirziyoyeva
The head of the Presidential Administration criticized the lack of conditions at a clinic in one of the remote villages of Urgut.
Image of 'Health issues cannot be assessed solely on the basis of reports and documents — Saida Mirziyoyeva'
Saida Mirziyoyeva visited the "Navoi" polyclinic in one of the remote villages of Urgut and criticized the conditions there for not meeting the required standards. She wrote about this on her social media page here.
"The building, constructed in 1972, is in need of major renovation and improvement to meet new standards and enhance the quality of medical services. The facility provides primary medical care for over 13,000 people. For the population living in 16 villages, it is the closest and only medical center that accepts this burden. The workload is extremely high, and the conditions speak for themselves. Raindrops hitting the gray windows of the basement rooms also reflect the situation," says Mirziyoyeva.
She also emphasized, while commenting on the situation, that this is not the problem of just one polyclinic.
"This process is not limited to just repairing buildings; the approach to the primary healthcare system is being fundamentally reconsidered. What I saw today proves once again that problems in healthcare cannot be assessed based solely on reports and documents," writes the head of the administration.
We remind you that earlier we reported on Saida Mirziyoyeva traveling via the new railway from Samarkand to Urgut station here.
During this trip, the head of the administration emphasized that in Urgut, a free economic zone is being formed, which will be important infrastructure serving to reduce distances and costs for entrepreneurs and travelers.