Ҳўш, кимлар қанча олади?
Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш тизимини ислоҳ қилиш доирасида тиббиёт ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш тизими тубдан янгиланмоқда. 2026 йил 1 январдан бошлаб соҳа вакилларининг ойлик маошлари ўртача 15 фоиздан 30 фоизгача оширилди.
Шунингдек, KPI тизими асосида иш самарадорлиги ва даволаш натижаларидан келиб чиқиб бериладиган рағбатлантириш тўловлари маошнинг 50 фоизигача бўлиши мумкин.
Қайд этилишича, ҳамширалар ва кичик тиббий ходимларнинг иш ҳақи ҳам ўртача 20 фоизга оширилади.
Мазкур ўзгаришлар Ўзбекистон Президентининг 2025 йил 9 ноябрда қабул қилинган “Тиббиёт ва фармацевтика ходимларини қўллаб-қувватлаш чоралари тўғрисида”ги қарорида белгиланган.

In Uzbekistan, as part of the healthcare system reform, the system of remuneration for medical workers is being fundamentally renewed. Starting from January 1, 2026, the monthly salaries of sector representatives have been increased by an average of 15 to 30 percent.
Furthermore, incentive payments based on the KPI system, depending on work efficiency and treatment outcomes, can be up to 50 percent of the salary.
It is noted that the wages of nurses and junior medical staff will also be increased by an average of 20 percent.
These changes are outlined in the decree of the President of Uzbekistan "On measures to support medical and pharmaceutical personnel" adopted on November 9, 2025.