Наманганда алиментдан қарздор ота панжарадан ошиб қочишга уринди
Наманган вилоятида алиментдан қарздор ота панжара-тўсиқдан ошиб қочишга уринаётган вақтда ушланди. Бу ҳақда Мажбурий ижро бюроси матбуот котиби Фаррух Тошпўлатов маълум қилди.
Қайд этилишича, 2026 йил 20 январь куни Мажбурий ижро бюроси Наманган вилоят бошқармаси қидирув шўбаси ходимлари томонидан алиментдан 30 миллион сўм қарзи билан қидирувда бўлган шахс қўлга олинган. У аввал ҳам алимент тўламаслик сабабли 15 сутка маъмурий қамоқ жазосини ўтаган.
Маълум қилинишича, жиноят иши қўзғатиш учун бўлимга олиб келинган вақтда у панжарадан ошиб қочиб кетишга уринган, бироқ тезкор ҳаракатлар натижасида қайта ушланган.
Шунингдек, маълумотларга кўра, Наманган вилоятида 2025 йил давомида қидирувда бўлган 258 нафар алимент қарздорининг 61 нафарига нисбатан жиноят иши қўзғатилган. 146 нафар шахсга маъмурий чора кўрилган, 31 нафар қарздор томонидан жами 396 миллион сўм алимент қарзлари ундирилган. Ҳозирда эса 82 нафар шахс қидирувда қолмоқда.

In Namangan, a father indebted for alimony attempted to escape from the prison bars.
In Namangan region, a father indebted for alimony was caught while trying to escape by climbing over a fence. This was reported by Farrukh Toshpulatov, press secretary of the Compulsory Enforcement Bureau.
It is noted that on January 20, 2026, a person wanted for a 30 million soum alimony debt was detained by employees of the search department of the Namangan regional directorate of the Compulsory Enforcement Bureau. He had previously served 15 days of administrative detention for failing to pay alimony.
It is reported that while being brought to the department to initiate a criminal case, he tried to escape by climbing over a fence, but was quickly recaptured as a result of prompt actions.
Furthermore, according to information, in Namangan region during 2025, criminal cases were initiated against 61 out of 258 wanted alimony debtors. Administrative measures were applied to 146 individuals, and a total of 396 million soums in alimony debts were recovered from 31 debtors. Currently, 82 individuals remain wanted.