Текширувни “босди-босди” қилиш ваъдаси қимматга тушди
Қашқадарё вилоятида коррупция билан боғлиқ ҳолат фош этилди. Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида ИИБ ходими пора олишда қўлга олинди.
Маълум бўлишича, Деҳқонобод туманида яшовчи 1983 йилда туғилган аёл ва унинг 2009 йилда туғилган қизи телефонларида диний мазмундаги тақиқланган материаллар аниқлангани юзасидан вилоят ИИБ томонидан текширув ҳаракатлари олиб борилган.
Шундан сўнг, мазкур ишни танишлари орқали уларнинг фойдасига ҳал қилиб беришни ваъда қилган 1978 йилда туғилган шахс аёлдан 3 миллион сўм олган вақтида ушланган.
Тезкор тадбир давом эттирилиб, ушбу масалани ижобий ҳал қилиб бериш эвазига воситачидан 2,5 миллион сўм олган вақтида Қашқадарё вилояти ИИБ Тезкор қидирув хизмати тезкор вакили ҳам ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Ҳозирда ИИБ ходимига нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси — пора олиш, воситачилик қилган шахсга нисбатан эса 212-модда — пора олиш-беришда воситачилик қилиш билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
ДХХ фуқароларни шу каби қонунбузилиш ҳолатларига дуч келганда идоранинг 1520 қисқа рақами орқали мурожаат қилишга чақирди. Шахс сир сақланиши кафолатланиши таъкидланган.

The promise of doing the inspection hastily turned out to be costly.
A corruption-related case has been uncovered in the Kashkadarya region. During an operational event conducted jointly by employees of the State Security Service and the Department under the General Prosecutor's Office, an Internal Affairs officer was detained while accepting a bribe.
It was reported that the regional Internal Affairs Department had conducted investigative actions regarding the discovery of banned materials of a religious nature on the phones of a woman born in 1983, residing in the Dehqonobod district, and her daughter born in 2009.
Subsequently, a person born in 1978, who had promised to resolve this case in their favor through acquaintances, was detained at the moment he received 3 million soums from the woman.
Continuing the operational event, an operational representative of the Criminal Investigation Service of the Kashkadarya Regional Internal Affairs Department was also caught with material evidence at the moment he received 2.5 million soums from the intermediary for positively resolving this matter.
Currently, a criminal case has been initiated against the Internal Affairs officer under Article 210 of the Criminal Code — receiving a bribe, and against the person who acted as an intermediary under Article 212 — mediation in giving or receiving a bribe, and investigative actions are being carried out.
The State Security Service has called on citizens to contact the agency via the short number 1520 if they encounter similar violations. It was emphasized that anonymity is guaranteed.