Россия Киевга зарбалар билан таҳдид қилмоқда
Россия ТИВ Старобелскдаги ҳужумдан сўнг Киевга жавоб зарбалари тайёрланмоқда Россия қуролли кучлари Старобелск шаҳридаги университетга қилинган ҳужумга жавоб зарбаси тайёрлаётгани хабар қилинди. Бу ҳақда Россия Ташқи ишлар вазирлиги маълумот берди.
Вазирлик баёнотига кўра, хорижий фуқаролар Киевни тарк этишга, шаҳар аҳолиси эса ҳарбий ва маъмурий объектлардан узоқроқ бўлишга чақирилган. Шунингдек, Россия қўшинлари Киевдаги Украина ҳарбий-саноат мажмуасига кирувчи корхоналарга тизимли зарбалар беришни бошлагани айтилади.
Маълум қилинишича, асосий нишонлар қаторида дронлар ишлаб чиқариш ва уларни жанговар ҳолатга келтириш марказлари бор. Вазирлик, шунингдек, бу жараёнда НАТО мутахассислари Украинага эҳтиёт қисмлар етказиш, разведка маълумотлари бериш ва нишонларни белгилашда иштирок этаётганини билдирган.
Ташқи ишлар идораси ушбу зарбалар қарор қабул қилиш марказлари ва қўмондонлик пунктларига ҳам қаратилганини таъкидлаган.
Вазирлик ушбу кескин чораларни 22 майга ўтар кечаси Украина қуролли кучлари томонидан Старобелскдаги Луганск давлат педагогика университети ўқув биноси ва ётоқхонасига қилинган дрон ҳужуми билан боғлаган. Ушбу ҳужум оқибатида 21 киши ҳалок бўлгани, 63 киши жароҳат олгани айтилган. Россия ТИВ бу воқеа учун тўлиқ жавобгарликни Украина томонига юклаб, халқаро ҳуқуқ нормалари бузилганини таъкидлаган.

Russia is threatening Kyiv with strikes.
Russia is preparing retaliatory strikes against Kyiv after the attack on Starobelsk. It has been reported that the Russian Armed Forces are preparing a retaliatory strike for the attack on a university in the city of Starobelsk. This was announced by the Russian Ministry of Foreign Affairs.
According to the ministry's statement, foreign citizens have been called upon to leave Kyiv, while the city's residents are urged to stay away from military and administrative facilities. It is also stated that Russian troops have begun systematic strikes on enterprises of the Ukrainian military-industrial complex in Kyiv.
It is reported that among the primary targets are centers for drone production and their preparation for combat. The ministry also stated that NATO specialists are involved in this process, supplying spare parts to Ukraine, providing reconnaissance data, and designating targets.
The Foreign Ministry emphasized that these strikes are also directed at decision-making centers and command posts.
The ministry linked these drastic measures to a drone attack on the night of May 22 by the Ukrainian Armed Forces on the academic building and dormitory of the Luhansk State Pedagogical University in Starobelsk. It is said that as a result of this attack, 21 people were killed and 63 were injured. The Russian Foreign Ministry placed full responsibility for this incident on the Ukrainian side, emphasizing that international legal norms were violated.