Байденнинг аудиоёзувлари АҚШда янги сиёсий можарога сабаб бўлди
АҚШнинг собиқ президенти Жо Байден мемуарлари учун ёзиб олинган шахсий суҳбатлари аудиоёзувларини ошкор қилишни тақиқлаш учун судга мурожаат қилди.
'Байденнинг аудиоёзувлари АҚШда янги сиёсий можарога сабаб бўлди'ning rasmi
Бу ҳақда “Reuters” агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, Байден Адлия вазирлигига қарши даъво аризаси киритган. Унда 2016-2017 йилларда мемуар муаллифи билан ўтказилган суҳбатлар аудиоёзувларини Конгрессдаги республикачилар назоратидаги Вакиллар палатаси Юридик қўмитасига беришни муддатсиз тақиқлаш талаб қилинган.
Собиқ президентнинг айтишича, ушбу суҳбатларда жуда шахсий ва нозик мавзулар муҳокама қилинган. Жумладан, 2015 йилда онкологик касаллик сабаб вафот этган ўғли Бо Байден ҳақидаги хотиралар ҳам қайд этилган.
“Даъвогар Жозеф Байден суддан Адлия вазирлиги томонидан материалларни қўмитага тақдим этилишини чеклашни сўрайди”, дейилади ҳужжатда.
Аудиоёзувлар 2023 йилда Байденнинг махфий ҳужжатлар билан муомаласи юзасидан ўтказилган тергов вақтида қўлга киритилган. Ўшанда Адлия вазирлиги жиноий иш қўзғатиш учун асос йўқ деган хулосага келган эди.
Байден мазкур материаллар эълон қилиниши унинг шахсий ҳаёт дахлсизлиги ҳуқуқини бузишини таъкидлаган. Даъво аризасида қайд этилишича, аввалроқ Адлия вазирлиги ҳам худди шундай позицияда бўлган, аммо Дональд Трамп ҳокимиятга қайтгач, қарор ўзгарган.
Маълум бўлишича, вазирлик аудиоёзувлар ва уларнинг стенограммаларини 15 июнь куни қонун чиқарувчиларга тақдим этишни режалаштирмоқда.
Амалдаги Президент Дональд Трамп эса Байденнинг ушбу қарорига танқидий муносабат билдирди. У “Truth Social” ижтимоий тармоғида Байденни “инсофсиз сиёсатчи” деб атади.

Biden's audio recordings caused a new political conflict in the USA.
Former US President Joe Biden appealed to court to prohibit disclosure of audio recordings of his personal conversations recorded for his memoirs.
Image of 'Biden's audio recordings caused a new political conflict in the USA.'
The Reuters news agency reported this.
According to reports, Biden filed a lawsuit against the Justice Department. It demanded an indefinite ban on providing audio recordings of interviews conducted with the memoir author in 2016-2017 to the Republican-controlled House Judiciary Committee.
The former president said that these interviews discussed very personal and sensitive topics. In particular, memories of his son Beau Biden, who died in 2015 due to cancer, were recorded.
"The plaintiff, Joseph Biden, asks the court to limit the Justice Department from presenting the materials to the committee," the document states.
The audio recordings were obtained during a 2023 investigation into Biden's handling of classified documents. At that time, the Justice Department concluded there was no basis to file criminal charges.
Biden emphasized that the publication of these materials would violate his right to privacy. The lawsuit notes that the Justice Department previously held the same position, but the decision changed after Donald Trump returned to power.
It has become known that the department plans to provide the audio recordings and their transcripts to lawmakers on June 15.