Ўзбекистон ЖСТ бўйича Ҳиндистон билан муҳим босқични якунлади
Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни доирасида бозорга кириш масаласи бўйича Ҳиндистон билан музокараларни якунлаш тўғрисидаги баённомани имзолади. Бу ҳақда президентнинг ЖСТ масалалари бўйича вакили, бош музокарачи Азизбек Ўрунов LinkedIn саҳифасида маълум қилди.
Унинг таъкидлашича, Ҳиндистон билан келишувларга 2024 йилда эришилган бўлса-да, ҳужжат матнини техник жиҳатдан келиштириш ва якунийлаштириш учун қўшимча ишлар амалга оширилган.
“Ҳиндистон томони бозорга кириш масаласида конструктив ёндашув кўрсатди”, — деди у.
Шунингдек, Азизбек Ўрунов ушбу жараёнда Ўзбекистоннинг Ҳиндистондаги элчихонаси ва Ҳиндистоннинг Ўзбекистондаги элчихонаси фаол иштирок этганини алоҳида қайд этди.
Аввалроқ 2026 йил февраль ойида музокарачи айрим давлатлар ҳужжатларни кўриб чиқишни кечиктираётгани сабабли ЖСТга аъзо бўлиш муддати орқага сурилиши мумкинлигини айтган эди. Бироқ агар барча қарорлар фақат Ўзбекистонга боғлиқ бўлганида, мамлакат март ойидаёқ ташкилотга қўшилишга тайёр бўларди.
Президент Шавкат Мирзиёев 6 май куни ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини 2026 йилда якунийлаштириш бўйича топшириқ берган.

Uzbekistan has completed an important stage with India on WTO.
Uzbekistan signed a protocol on concluding negotiations with India on market access within the framework of the process of joining the World Trade Organization. This was announced by the president's representative on WTO issues, chief negotiator Azizbek Urunov, on his LinkedIn page.
According to him, agreements with India were reached in 2024, but additional work was carried out to technically harmonize and finalize the text of the document.
"The Indian side showed a constructive approach on the issue of market access," he said.
Azizbek Urunov also separately noted that Uzbekistan's embassy in India and India's embassy in Uzbekistan actively participated in this process.
Earlier, in February 2026, the negotiator stated that the timeline for joining the WTO could be postponed due to some countries delaying the review of documents. However, if all decisions depended solely on Uzbekistan, the country would have been ready to join the organization as early as March.
On May 6, President Shavkat Mirziyoyev gave instructions to complete the process of joining the WTO in 2026.