Шавкат Мирзиёев ЕОИИда рақамли савдо ва ҳамкорлик бўйича йирик ташаббусларни илгари сурди
'Шавкат Мирзиёев ЕОИИда рақамли савдо ва ҳамкорлик бўйича йирик ташаббусларни илгари сурди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Остона шаҳрида бўлиб ўтган Олий Евроосиё иқтисодий кенгаши мажлисида Евроосиё иқтисодий иттифоқи давлатлари билан тўсиқларсиз ягона рақамли савдо маконини яратиш ташаббусини илгари сурди.  Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Президент бир қатор йўналишларда ҳамкорликни кенгайтиришни таклиф қилди, жумладан божхона, фитосанитария ва ветеринария соҳаларида рақамли маълумот алмашинуви, электрон ҳужжатларни ўзаро тан олиш ҳамда рақамли транзит тизимини жорий этиш.
Шунингдек, “ақлли” транспорт ва божхона йўлаклари, саноатни автоматлаштириш, робототехника, энергетика ва сув тежовчи технологиялар бўйича қўшма дастурлар ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Мирзиёев, шунингдек, ЕОИИ билан ҳамкорликда қўшма лойиҳа офиси ташкил этиш, юқори технологияли инвесторлар учун имтиёзлар яратиш, “яшил” трансформация ва сунъий интеллект орқали саноатни модернизация қилиш масалаларини ҳам қайд этди.
Бундан ташқари, меҳнат миграцияси учун ягона электрон платформа ва “Марказий Осиё туристик ҳалқаси” лойиҳасини ривожлантириш таклиф қилинди.

Shavkat Mirziyoyev put forward large initiatives on digital trade and cooperation in the EAEU.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev put forward large initiatives on digital trade and cooperation in the EAEU.'
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev put forward an initiative to create a barrier-free unified digital trade space with the countries of the Eurasian Economic Union at a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council held in Astana.  The President's press service reported this.
The President proposed expanding cooperation in a number of areas, including digital data exchange in customs, phytosanitary and veterinary fields, mutual recognition of electronic documents, and the introduction of a digital transit system.
It was also proposed to develop joint programs on “smart” transport and customs corridors, industrial automation, robotics, energy and water-saving technologies.
Mirziyoyev also noted issues of establishing a joint project office in cooperation with the EAEU, creating benefits for high-tech investors, “green” transformation and industrial modernization through artificial intelligence.
In addition, proposals were made to develop a unified electronic platform for labor migration and the “Central Asian Tourist Ring” project.