Трамп: Исроил ва “Ҳизбуллоҳ” ўзаро ҳужум қилмасликка келишиб олди
Трамп мазкур баёнотни Исроил Бош вазири Биньямин Нетаньяҳу билан телефон орқали мулоқот қилганидан сўнг ўзининг ижтимоий тармоқдаги саҳифасида эълон қилди.
'Трамп: Исроил ва “Ҳизбуллоҳ” ўзаро ҳужум қилмасликка келишиб олди'ning rasmi
АҚШ Президенти Дональд Трамп Исроил ва Ливандаги “Ҳизбуллоҳ” ҳаракати ўзаро ҳужум қилмаслик бўйича келишувга эришганини маълум қилди. Бу ҳақда TRT Haber хабар берди.
Унинг сўзларига кўра, Нетаньяҳу билан бўлиб ўтган суҳбат яхши руҳда кечган. АҚШ раҳбари Исроил қўшинлари Байрутга киритилмаслигини, агар ҳаракат бошланган бўлса ҳам, улар орқага қайтарилганини айтган.
Шунингдек, Трамп “Ҳизбуллоҳ” билан ҳам билвосита мулоқот қилинганини билдирган.
"Улар ҳам барча тўқнашувларни тўхтатиш бўйича келишиб олди. Исроил уларга ҳужум қилмайди, улар ҳам Исроилга ҳужум қилмайди",— деган Трамп.
Бундан ташқари, АҚШ Президенти CNBC телеканалига берган интервьюсида Эрон билан музокаралар тақдири уни кўп ҳам ташвишлантирмаётганини билдириб, Исроил ва Ливан ўртасидаги вазият юзасидан Биньямин Нетаньяҳу билан яна маслаҳатлашишини айтган.
Аввалроқ Эроннинг ярим расмий “Тасним” ахборот агентлиги Теҳрон Вашингтон билан воситачилар орқали амалга оширилаётган хабар алмашувини тўхтатганини маълум қилган эди.
Маълумотларга кўра, Эрон бу қарорни Исроилнинг Ливан ҳудудидаги ҳарбий ҳаракатлари давом этаётгани билан изоҳлаган. Теҳрон мулоқотни қайта тиклаш учун Исроилдан ҳужумларни тўхтатиш ва эгаллаб турган ҳудудлардан чиқиб кетишни талаб қилмоқда.
Шунингдек, Эрон Ҳурмуз бўғозини ёпиш ҳамда Боб ул-Мандаб бўғозини қамраб олган бошқа йўналишлардаги босим чораларини кучайтириш эҳтимолини ҳам кўриб чиқаётгани айтилмоқда.

Trump: Israel and Hezbollah agreed not to attack each other
US President Donald Trump announced that Israel and the Hezbollah movement in Lebanon have reached an agreement not to attack each other. TRT Haber reported this.
Trump made this statement on his social media page after a phone conversation with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
According to him, the conversation with Netanyahu went well. The US leader said that Israeli troops would not be sent into Beirut, and if the operation had already started, they were withdrawn.
Trump also said that indirect communication was conducted with Hezbollah.
"They also agreed to stop all clashes. Israel will not attack them, and they will not attack Israel," Trump said.
Additionally, in an interview with CNBC, the US President said that the fate of negotiations with Iran does not worry him much, and that he will consult with Benjamin Netanyahu again regarding the situation between Israel and Lebanon.
Earlier, Iran's semi-official Tasnim news agency announced that Tehran had stopped the exchange of messages with Washington through mediators.
According to reports, Iran justified this decision by the continuation of Israeli military operations in Lebanese territory. Tehran demands that Israel stop the attacks and withdraw from the occupied territories in order to resume dialogue.
It is also reported that Iran is considering the possibility of closing the Strait of Hormuz and increasing pressure measures in other directions, including the Bab el-Mandeb Strait.