Бир ойда 70,6 миллиард сўмлик электр ва газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
Маълум қилинишича, назорат тадбирлари давомида истеъмолчилар томонидан 31,8 миллион киловатт-соат электр энергияси ҳамда 6,3 миллион куб метр табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланган.
'Бир ойда 70,6 миллиард сўмлик электр ва газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди'ning rasmi
Ўзбекистонда жорий йилнинг май ойида энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш билан боғлиқ 203 та ҳолат аниқланди. Бу ҳақда Электр энергияси, нефт маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси хабар берди.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, мазкур қоидабузарликлар оқибатида 51,1 миллиард сўмлик электр энергияси ва 19,5 миллиард сўмлик табиий газ талон-торож қилинган. Жами зарар миқдори 70,6 миллиард сўм этиб қайта ҳисобланган.
Шунингдек, энергия ресурсларидан фойдаланиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ ҳолатлар юзасидан 507 та маъмурий иш расмийлаштирилган.
Ўзэнергоинспекция энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича назорат тадбирлари давом эттирилаётганини маълум қилди.

It was found that in one month, 70.6 billion soums worth of electricity and gas were used illegally.
It was reported that during the control measures, it was found that consumers illegally used 31.8 million kilowatt-hours of electricity and 6.3 million cubic meters of natural gas.
Image of 'It was found that in one month, 70.6 billion soums worth of electricity and gas were used illegally.'
In Uzbekistan, 203 cases related to the illegal use of energy resources were identified in May of this year. This was reported by the Inspection for Control over the Use of Electricity, Petroleum Products, and Gas .
According to the report, during the control measures, it was found that consumers illegally used 31.8 million kilowatt-hours of electricity and 6.3 million cubic meters of natural gas.
Preliminary calculations indicate that as a result of these violations, 51.1 billion soums worth of electricity and 19.5 billion soums worth of natural gas were embezzled. The total amount of damage was recalculated at 70.6 billion soums.
Additionally, 507 administrative cases were formalized regarding violations of the rules for using energy resources.
The Uzenergoinspeksiya announced that control measures to identify and prevent cases of illegal use of energy resources are ongoing.