Президентга “Чирчиқ” кимё-индустриал технопарки фаолияти тақдим этилди
Маълум қилинишича, давлат раҳбарининг 2022 йил 3 февралдаги қарори асосида ташкил этилган технопаркда кимё маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва инвесторлар учун қулай муҳит яратиш ишлари амалга оширилмоқда. Унинг инфратузилмасини шакллантириш учун 25 миллион доллар йўналтирилган.
Қайд этилишича, 2025 йилда технопаркда 56 миллион долларлик инвестиция ўзлаштирилиб, 758 та иш ўрни яратилган. Корхоналар томонидан 60 миллион долларлик 150 дан ортиқ турдаги маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Тақдимотда минерал ўғитлар, нефть-кимё ва маиший кимё соҳаларида амалга оширилиши режалаштирилган йирик лойиҳалар ҳақида ҳам ахборот берилди. Хусусан, минерал ўғитлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш мақсадида умумий қиймати 2,8 миллиард доллар бўлган инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилгани маълум қилинди.
Шунингдек, Ангренда “Кўмирдан олефинлар олиш” ва Қўнғиротда “Нафтани қайта ишлаш” лойиҳалари орқали полимер маҳсулотларига бўлган ички талабни қоплаш ҳамда импорт ўрнини босиш кўзда тутилган.
Маиший кимё соҳасида эса импорт ҳажмини қисқартириш, маҳаллий маҳсулотлар улушини ошириш ва экспорт кўрсаткичларини кенгайтириш режалаштирилмоқда.
'Ўзбекистон тоғ-кон соҳасига 30 миллиард доллардан ортиқ инвестиция жалб қилмоқчи'ning rasmi
СИËСАТ 09.06.2026 16:09
Ўзбекистон тоғ-кон соҳасига 30 миллиард доллардан ортиқ инвестиция жалб қилмоқчи
2025 йилда йирик тоғ-кон саноати корхоналарида рақамли ечимлар ҳисобига 7,3 триллион сўм операцион харажатлар тежалган ва маҳсулот таннархи 9,1 фоизга қисқарган.
'Олмалиқдаги 2,7 миллиард долларлик мис лойиҳаси бўйича янги вазифалар белгиланди'ning rasmi
СИËСАТ 09.06.2026 02:38
Олмалиқдаги 2,7 миллиард долларлик мис лойиҳаси бўйича янги вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёевга мис саноатида амалга оширилаётган йирик инвестиция лойиҳалари ижроси ва истиқболдаги режалар юзасидан ахборот берилди.
'Ўзбекистон ҳаво сарҳадларини ҳимоя қилишнинг янги тизимига ўтади'ning rasmi
СИËСАТ 08.06.2026 17:47
Ўзбекистон ҳаво сарҳадларини ҳимоя қилишнинг янги тизимига ўтади
Президент Шавкат Мирзиёев мудофаа соҳасидаги айрим масалалар юзасидан ўтказилган тақдимот билан танишди.
'Олийгоҳ битирувчиларининг бандлигини таъминлаш бўйича янги чоралар белгиланди'ning rasmi
СИËСАТ 08.06.2026 17:14
Олийгоҳ битирувчиларининг бандлигини таъминлаш бўйича янги чоралар белгиланди
2026 йилда республика олийгоҳларини 320 минг нафар талаба битириши кутилмоқда.
'Мирзиёев: Россия Ўзбекистон учун вақт синовидан ўтган стратегик шерик ва иттифоқчидир'ning rasmi
СИËСАТ 05.06.2026 15:53
Мирзиёев: Россия Ўзбекистон учун вақт синовидан ўтган стратегик шерик ва иттифоқчидир
Давлат раҳбари сўнгги ўн йилда икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 4 миллиард доллардан 13 миллиард долларгача ошганини маълум қилди.
'Мирзиёев ва Путин Санкт-Петербургда учрашди'ning rasmi
СИËСАТ 05.06.2026 03:14
Мирзиёев ва Путин Санкт-Петербургда учрашди
Томонлар икки давлат ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларининг долзарб масалаларини муҳокама қилди.

The President was presented with the activities of the Chirchik chemical-industrial technopark.
Image of 'The President was presented with the activities of the Chirchik chemical-industrial technopark.'
It has been reported that the technopark, established on the basis of the head of state's decision dated February 3, 2022, is carrying out work on deep processing of chemical products, producing high value-added goods, and creating a favorable environment for investors. 25 million dollars have been allocated to form its infrastructure.
It is noted that in 2025, investments worth 56 million dollars were utilized in the technopark, creating 758 jobs. Enterprises produced over 150 types of products valued at 60 million dollars.
The presentation also provided information on major projects planned in the fields of mineral fertilizers, petrochemicals, and household chemicals. In particular, it was announced that investment projects with a total value of 2.8 billion dollars have been developed to expand the production of mineral fertilizers.
Furthermore, through the "Coal to Olefins" project in Angren and the "Naphtha Processing" project in Kungrad, it is intended to meet domestic demand for polymer products and substitute imports.
In the household chemicals sector, it is planned to reduce the volume of imports, increase the share of local products, and expand export indicators.