Қирғизистонда Ўзбекистонга олиб кетилаётган 34 килограммдан ортиқ наркотик мусодара қилинди
Ҳозирда мусодара қилинган моддаларнинг аниқ таркибини белгилаш учун суд-кимёвий экспертиза тайинланган.
'Қирғизистонда Ўзбекистонга олиб кетилаётган 34 килограммдан ортиқ наркотик мусодара қилинди'ning rasmi
Қирғизистоннинг Боткен вилоятида 34 килограммдан ортиқ гиёҳвандлик моддасини Ўзбекистонга олиб ўтмоқчи бўлган шахслар қўлга олинди. Бу ҳақда Қирғизистон Ички ишлар вазирлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, мазкур ҳолат юзасидан Қирғизистон Республикаси Жиноят кодексининг гиёҳвандлик воситаларини ноқонуний тайёрлаш ва сотиш билан боғлиқ 282-моддаси бўйича жиноят иши қўзғатилган.
Тергов маълумотларига кўра, 1993 йилда туғилган Э.Э.Й. исмли шахс Тожикистондан Қирғизистон ҳудудига кейинчалик сотиш мақсадида йирик миқдорда гашиш олиб киришни ташкил қилган.
Гумонланувчи гиёҳвандлик моддасини сотишга уринаётган вақтида қўлга олинган. Унинг ёни ва автомашинаси кўздан кечирилганда сариқ рангли скотч билан ўралган учта ўрам топилган. Улардаги модданинг умумий оғирлиги қарийб 3 килограммни ташкил этган.
Шундан сўнг унинг яшаш манзилида ўтказилган тинтув давомида яна 31 та ўрам аниқланган. Улардаги гиёҳвандлик моддасининг умумий вазни 31 килограмм 398 грамм бўлган. Шу тариқа мусодара қилинган наркотикларнинг умумий оғирлиги 34 килограмм 448 граммни ташкил этган.
Ҳозирда мусодара қилинган моддаларнинг аниқ таркибини белгилаш учун суд-кимёвий экспертиза тайинланган. Тергов органлари халқаро наркотрафик канали мавжудлиги эҳтимолини ҳам ўрганмоқда.
Қирғизистон ИИВ маълумотига кўра, гиёҳвандлик моддалари Тожикистондан Қирғизистон орқали Ўзбекистонга олиб ўтилаётган бўлган.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда ҳам мазкур иш доирасида қўшимча тезкор тадбирлар ўтказилган. Натижада ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан 14 килограмм гашиш ва бир килограмм опий мусодара қилиниб, жиноий гуруҳга алоқадорликда гумонланаётган 1995 йилда туғилган Х.Т.Т. қўлга олинган.
Айни пайтда наркотикларни етказиб бериш занжири иштирокчилари ва ташиш йўналишларини аниқлаш бўйича тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In the Batken region of Kyrgyzstan, individuals attempting to transport over 34 kilograms of narcotic substances to Uzbekistan have been detained. This was reported by the Ministry of Internal Affairs of Kyrgyzstan.
According to reports, a criminal case has been initiated under Article 282 of the Criminal Code of the Kyrgyz Republic, concerning the illegal preparation and sale of narcotic drugs.
According to investigation data, a person named E.E.Y., born in 1993, organized the large-scale import of hashish from Tajikistan into Kyrgyzstan for subsequent sale.
The suspect was detained while attempting to sell the narcotic substance. During a search of his person and vehicle, three packages wrapped in yellow tape were found. The total weight of the substance in them was approximately 3 kilograms.
Subsequently, during a search at his residence, another 31 packages were found. The total weight of the narcotic substance in them was 31 kilograms 398 grams. Thus, the total weight of the confiscated narcotics amounted to 34 kilograms 448 grams.
Currently, a forensic chemical examination has been ordered to determine the exact composition of the confiscated substances. Investigative authorities are also examining the possibility of an international drug trafficking channel.
According to the Kyrgyz Ministry of Internal Affairs, the narcotic substances were being transported from Tajikistan through Kyrgyzstan to Uzbekistan.
At the same time, additional operational measures were carried out in Uzbekistan within the framework of this case. As a result, law enforcement agencies confiscated 14 kilograms of hashish and one kilogram of opium, and detained Kh.T.T., born in 1995, suspected of involvement in a criminal group.
Currently, investigative actions are ongoing to identify the participants in the drug supply chain and the transportation routes.