Конгода Эболага чалинган 11 бемор изолятордан қочиб кетди
Конго Демократик Республикасининг шарқий қисмида жойлашган Итури вилоятида Эбола вирусини юқтирган 11 нафар бемор изолятордан қочиб кетди. Бу ҳақда мамлакат Соғлиқни сақлаш миллий институти маълумотларига таяниб, Bloomberg агентлиги хабар берди.
Қайд этилишича, мазкур ҳудуд Эбола вируси тарқалишининг асосий ўчоқларидан бири ҳисобланади.
Шунингдек, Катана аҳоли пунктида Эбола касаллиги оқибатида вафот этган шахсни дафн этиш билан шуғулланаётган мутахассисларга ҳужум уюштирилган. Оқибатда марҳумнинг жасади жойланган тобут ҳодиса жойида қолдирилган. Мутахассислар бундай ҳолат вируснинг янада кенг тарқалиши хавфини кучайтиришини таъкидламоқда.
Расмий маълумотларга кўра, Конго Демократик Республикаси ва қўшни Угандада Эбола вируси билан боғлиқ 60 та ўлим ҳолати ҳамда касаллик юқтирган 344 нафар бемор лаборатория текширувлари орқали тасдиқланган.
Эболага чалинган беморларнинг изолятордан қочиши билан боғлиқ ҳолат жорий йилнинг 22 май куни ҳам қайд этилган эди. Ўшанда вирусга қарши даволанаётган беморлар жойлаштирилган тиббиёт муассасасига ўт қўйилган. Маълум қилинишича, шифокорлар Эбола оқибатида вафот этган беморнинг жасадини хавфсизлик талаблари сабаб унинг яқинларига топширмаган. Бу эса маҳаллий аҳоли норозилигига сабаб бўлган. Ғазабланган фуқаролар Рвампара марказий шифохонасининг бир қисмини ёқиб юборган.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, Эбола қурбонларининг жасади юқори даражада юқумли бўлади. Шу боис бундай ҳолатларда марҳумларни махсус хавфсизлик қоидалари асосида дафн этиш талаб қилинади.
Маълумот учун, Эбола вируси илк бор 1976 йилда ҳозирги Конго Демократик Республикаси ҳудудида аниқланган. Олимлар вируснинг табиий ташувчилари сифатида кўршапалакларни кўрсатади. Бироқ ушбу жониворлар касаллик таъсирида нобуд бўлмайди.
Эбола инсон организмига қон, сўлак, тер, она сути каби биологик суюқликлар билан бевосита мулоқот қилиш ёки жароҳатланган тери орқали юқади. Касаллик оғир қон кетиши, ички аъзолар фаолиятининг издан чиқиши ва ўлимга олиб келиши мумкин. Унинг дастлабки белгилари сифатида иситма, мушакларда оғриқ, кучли чарчоқ, бош оғриғи ва томоқ оғриғи кузатилади. Кейинчалик кўнгил айниши, ич кетиши, терида тошмалар пайдо бўлиши ҳамда қон кетиши ҳолатлари ривожланиши мумкин.

In Congo, 11 patients infected with Ebola escaped from isolation.
In the Ituri province, located in the eastern part of the Democratic Republic of the Congo, 11 patients infected with the Ebola virus have fled an isolation ward. This was reported by Bloomberg agency, citing data from the country's National Institute of Health, in a news report.
It is noted that this region is considered one of the main hotspots for the spread of the Ebola virus.
Additionally, in the settlement of Katana, an attack was carried out on specialists involved in burying a person who died from Ebola. As a result, the coffin containing the deceased's body was left at the scene. Experts emphasize that such a situation increases the risk of the virus spreading further.
According to official data, 60 deaths related to the Ebola virus and 344 laboratory-confirmed infected patients have been recorded in the Democratic Republic of the Congo and neighboring Uganda.
An incident involving Ebola patients escaping from an isolation ward was also reported on May 22 of this year. At that time, a medical facility where patients were being treated for the virus was set on fire. According to reports, doctors refused to hand over the body of a patient who died from Ebola to their relatives due to safety requirements. This caused discontent among the local population. Angry citizens set fire to part of the Rwampara Central Hospital.
Experts note that the bodies of Ebola victims are highly infectious. Therefore, in such cases, the deceased must be buried in accordance with special safety rules.
For reference, the Ebola virus was first identified in 1976 in the territory of what is now the Democratic Republic of the Congo. Scientists consider bats to be the natural carriers of the virus. However, these animals do not die from the disease.
Ebola is transmitted to the human body through direct contact with biological fluids such as blood, saliva, sweat, breast milk, or through broken skin. The disease can cause severe bleeding, organ failure, and death. Its initial symptoms include fever, muscle pain, severe fatigue, headache, and sore throat. Subsequently, nausea, diarrhea, skin rashes, and bleeding may develop.