Россия Чернобилдаги ядровий инфратузилмага ҳужум қилди
Россиянинг учувчисиз учиш аппарати Чернобилдаги ишлатилган ядровий ёнилғини сақлаш объектига зарба берди. Бу ҳақда Украинанинг “Энергоатом” компанияси маълум қилди.
Маълум қилинишича, ҳодиса 7 июнга ўтар кечаси содир бўлган. Зарба оқибатида контейнерларни қабул қилиш биноси қисман вайрон бўлган. Бироқ ушбу бинода ҳужум вақтида ишлатилган ядровий ёнилғи сақланмагани қайд этилди.
Ҳодиса жойида 40 квадрат метр майдонда ёнғин чиққан. Ёнғин қисқа вақт ичида ўчирилган. Дастлабки маълумотларга кўра, жабрланганлар йўқ ва объект атрофидаги радиация даражаси меъёрдан ошмаган.
Украина президенти Владимир Зеленскийнинг айтишича, объектга “Shahed” русумидаги дрон зарба берган. У мазкур объект муҳим инфратузилма ҳисобланишини таъкидлади.
Зеленскийга кўра, ҳодиса юзасидан халқаро ҳамкорларга маълумот берилмоқда. У радиация фонида ўзгариш қайд этилмаганини айтган бўлса-да, Россиянинг ҳаракатларини кескин танқид қилди.
Украина ташқи ишлар вазири Андрей Сибига эса Москва томонидан ядро хавфсизлигига таҳдидлар давом этаётганини билдириб, халқаро ҳамжамиятни Россияга нисбатан босимни кучайтиришга чақирди.

Russia attacked the nuclear infrastructure in Chernobyl.
Russia's unmanned aerial vehicle struck a facility for storing spent nuclear fuel in Chernobyl. This was reported by Ukraine's Energoatom company.
According to the report, the incident occurred on the night of June 7. As a result of the strike, the building for receiving containers was partially destroyed. However, it was noted that no spent nuclear fuel was stored in this building at the time of the attack.
A fire broke out at the scene over an area of 40 square meters. The fire was extinguished in a short time. According to preliminary data, there are no casualties, and the radiation level around the facility did not exceed the norm.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stated that the facility was struck by a drone of the Shahed type. He emphasized that this facility is considered critical infrastructure.
According to Zelenskyy, information about the incident is being provided to international partners. While he stated that no changes in the radiation background were recorded, he sharply criticized Russia's actions.
Ukrainian Foreign Minister Andrii Sybiha, in turn, stated that threats to nuclear security from Moscow continue and called on the international community to increase pressure on Russia.