Навоийда шубҳали кўринган эркакнинг ёнидан марихуана, ҳовлисидан заҳриқотил топилди
Навоий вилоятининг Навбаҳор туманида профилактика инспекторининг сергаклиги туфайли гиёҳвандлик воситалари билан боғлиқ қонунбузарлик ҳолати аниқланди.
Вилоят ИИБ Ахборот хизмати маълум қилишича, туманнинг "Ўзбекистон" маҳалласи ҳудудида хизмат олиб бораётган профилактика инспектори, капитан Баҳриддин Юлдошев бемақсад юрган шубҳали шахсга эътибор қаратган.
Маҳалла аҳолисини яхши танийдиган инспектор мазкур фуқаро билан суҳбатлашишга уринган. Бироқ сархуш ҳолатда бўлган шахс ички ишлар ходимининг қонуний талабларига бўйсунмай, воқеа жойидан қочишга ҳаракат қилган.
Шундан сўнг Навбаҳор тумани ИИБнинг тезкор-тергов гуруҳи жалб қилиниб, фуқаронинг шахсига аниқлик киритилган. Унинг ёни кўздан кечирилганда, қоғозга ўралган, тахминан 7 грамм оғирликдаги марихуанага ўхшаш гиёҳвандлик моддаси топилган.
Тезкор тадбирлар давомида ушбу шахснинг яшаш хонадони ҳам ўрганилган. Маълум бўлишича, у томорқа ҳудудида яширин равишда заҳриқотил ўсимлигини етиштириб келган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан мазкур ноқонуний фаолиятга чек қўйилган.
Ҳозирда ушбу ҳолат юзасидан фуқарога нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In the Navbakhor district of Navoi region, a case of drug-related offense was detected thanks to the vigilance of a preventive inspector.
According to the Information Service of the regional Department of Internal Affairs reported, a preventive inspector, Captain Bakhriddin Yuldoshev, who was on duty in the territory of the "Uzbekistan" mahalla, paid attention to a suspicious person wandering aimlessly.
The inspector, who knows the residents of the mahalla well, tried to talk to this citizen. However, the person who was in a state of intoxication did not comply with the lawful demands of the internal affairs officer and attempted to flee the scene.
After that, an operational-investigative group of the Navbakhor district Department of Internal Affairs was involved, and the citizen's identity was established. When he was searched, a narcotic substance resembling marijuana, wrapped in paper and weighing approximately 7 grams, was found.
During the operational measures, the person's residence was also examined. It turned out that he had secretly been cultivating the poisonous plant in his backyard.
Law enforcement agencies have put an end to this illegal activity.
Currently, a criminal case has been initiated against this citizen under Part 1 of Article 276 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan concerning this incident. Investigative actions are ongoing.