Ҳормуз бўғози очилиши мумкин: глобал келишув муҳокамада
Трамп ўз ижтимоий тармоғидаги постида келишув тасдиқлангач, Ҳормуз бўғози барча учун очиқ бўлишини айтди.
'Ҳормуз бўғози очилиши мумкин: глобал келишув муҳокамада'ning rasmi
АҚШ президенти Дональд Трамп Эрон билан уруш ҳаракатларини тўхтатиш бўйича келишув якшанба куни имзоланиши режалаштирилганини маълум қилди. Унинг таъкидлашича, келишув амалга ошгандан сўнг Ҳормуз бўғози барча томонлар учун очиқ бўлади. Бу ҳақда BBC нашри хабар берди.
Мазкур бўғоз дунё энергетика таъминотида стратегик аҳамиятга эга йўллардан бири ҳисобланади ва унинг очилиши глобал бозор учун муҳим аҳамият касб этиши мумкин.
Музокараларда воситачи сифатида иштирок этаётган Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф ҳам келишув 24 соат ичида якунийлашиши ва ундан сўнг электрон тарзда имзоланишга тайёргарлик кўрилаётганини билдирди. Унинг сўзларига кўра, томонлар ўртасидаги музокаралар сўнгги босқичга кирган.
Бироқ Эрон Ташқи ишлар вазирлиги вакили Исмоил Бағаий келишув муддати бўйича аниқлик киритиб бўлмаслигини таъкидлаб, ҳужжат имзоланиши эртага бўлмаслигини айтди. Теҳрон музокараларда эҳтиёткорлик билан ёндашишни давом эттирмоқда.
Трамп ўз баёнотида келишув тезда амалга оширилмаса, Вашингтонда “қатъий муқобил вариантлар” мавжудлигини ҳам огоҳлантирди. Шу билан бирга у Эрон ядровий дастури бўйича масалалар кейинги босқичларда муҳокама қилиниши мумкинлигини билдирди.
Эрон эса узоқ йиллардан бери ўз ядровий дастури тинчлик мақсадларига хизмат қилишини таъкидлаб келади ва Ғарб давлатларининг айбловларини рад этиб келмоқда.
Охирги ойларда АҚШ ва Эрон ўртасидаги зиддиятлар кучайган бўлиб, Ҳормуз бўғози атрофидаги вазият ҳам бир неча бор кескинлашган. Шунга қарамай, томонлар сўнгги ҳафталарда музокараларни жадаллаштириб, тинчлик битимига яқинлашгани айтилмоқда.

The Strait of Hormuz could open: a global agreement under discussion
Trump said in his social media post that after the agreement is confirmed, the Strait of Hormuz will be open for everyone.
Image of 'The Strait of Hormuz could open: a global agreement under discussion'
US President Donald Trump announced that an agreement to halt hostilities with Iran is scheduled to be signed on Sunday. He stated that after the agreement is implemented, the Strait of Hormuz will be open to all parties. BBC reported on this. reported.
This strait is considered one of the strategically important routes for global energy supply, and its opening could be of significant importance for the global market.
Pakistan's Prime Minister Shehbaz Sharif, who is participating in the negotiations as a mediator, also stated that the agreement would be finalized within 24 hours, and preparations are underway for its electronic signing afterwards. According to him, the negotiations between the parties have entered their final stage.
However, Iranian Foreign Ministry spokesman Esmaeil Baghaei emphasized that the timeline of the agreement cannot be specified, stating that the document will not be signed tomorrow. Tehran continues to approach the negotiations with caution.
In his statement, Trump also warned that if the agreement is not implemented quickly, Washington has "firm alternative options." At the same time, he indicated that issues regarding Iran's nuclear program could be discussed in later stages.
Iran, for its part, has long insisted that its nuclear program serves peaceful purposes and has denied the accusations from Western countries.
In recent months, tensions between the US and Iran have escalated, and the situation around the Strait of Hormuz has become tense several times. Nevertheless, it is reported that the parties have intensified negotiations in recent weeks and are nearing a peace agreement.